Dördüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılarının yetenek boyutlarının hizmet satın alan işletmelerin performansına etkisi ve bir örnek uygulama
The effect of capability dimensions of fourth party logistics service providers on the performance ofservice purchasing enterprises and a sample application
  1. Tez No: 646498
  2. Yazar: MACİDE BERNA ÇAĞLAR KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Lojistik sektörünün zaman içerisinde önemli bir büyüme göstermesi ve lojistik sağlayıcılarının hizmet tekliflerinin bilgi ve teknolojideki gelişime ayak uydurma çabası, bilim insanlarının her zaman dikkatini çekmektedir. 1980'li yıllardan günümüze birçok lojistik aktörünün, sektör temsilcisinin ve/veya hizmet sağlayıcısının ekonomik düzen içerisinde hayati öneme sahip olduğu görülmektedir. Bu gelişmelerden yola çıkarak; kaynak temelli yaklaşım, sosyal ağlar teorisi ve işlem maliyet analizine dayalı olan bu çalışmada, öncelikle dördüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılarının yetenek boyutlarına ilişkin güvenilir ve geçerli bir ölçek geliştirilmiştir. Araştırma modelinde; tedarik zinciri yanıt verme yeteneği, tedarik zinciri çevikliği ve işletme performansı ilişkisi ve bu ilişkide dördüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılarının yeteneklerinin aracılık rolü incelenmiştir. Bu araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren ve dördüncü taraf lojistik hizmet satın alan 58 işletme üzerinde kantitatif araştırma metodu kullanılarak; PLS (Partial Least Squares- Kısmi En Küçük Kareler) yöntemi yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre; dördüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılarının yeteneklerinin, hizmet satın alan işletmelerin performansı üzerinde bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; işletmelerin ancak tedarik zinciri entegrasyonunu gerçekleştirmesi ve bilgi teknolojisini tedarik zincirinde benimsemesi, çevik ve tedarik zinciri yanıt verme yeteneğine sahip olması durumunda, dördüncü taraf lojistik hizmet satın alabilecekleri ve lojistik hizmet sağlayıcılarının da yeteneklerini tam olarak ortaya koyabilecekleri söylenebilir. Öncelikle, dördüncü taraf lojistik kavramının açıklanmaya çalışılması ve literaürdeki çalışmalara yer verilmesi bu çalışmanın teorik katkısı olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra, dördüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcılarının yetenek boyutlarına ilişkin geliştirilen ölçek, çalışmanın bir diğer katkısı olarak belirtilebilir
Özet (Çeviri)
Logistics sector have significant growth over time and the efforts the logistics providers to keep pace with the development of information and technology have always attracted the attention of scientists. Many logistics actors have a vital importance in the economic order since the 1980s. This research based on resource based, social network theory and transaction cost analysis aims to examining the fourth party logistics service provider's capabilities in the supply chain agility, supply chain responsiveness and firm performance. In addition to this, mediation role of fourth party logistics service provider's capabilities is also examined. By empirically analyzing 58 companies that are customers of the 4PL service providers located in Turkey, via the PLS (Partial Least Squares) method, we found that; fourth party logistics service provider's capabilities influences customer's firm performance. According to the results obtained; enterprises realize supply chain integration and adopt information technology in supply chain, if they have agile and supply chain responsiveness, they can get fourth party logistics service and fourth party logistics service providers can fully demonstrate their capabilities. First of all, it is possible to explain the concept of fourth party logistics and to include the studies in the literature about fourth party logistics as the theoretical contribution of this study. In addition, the scale developed regarding fourth-party logistics service providers' capabilities dimensions can be specified as another contribution of the study.