English as a lingua franca: Turkish EFL teachers' and students' perceptions
Ortak iletişim dili olarak ingilizce: Türk İngilizce öğretmen ve öğrencilerinin algıları
  1. Tez No: 646532
  2. Yazar: FİKRİ GEÇKİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Günümüzün küreselleşmiş dünyasında, İngilizce, çeşitli dilsel ve kültürel kökenden gelen insanlar için uluslararası bir ortak iletişim dili (lingua franca) haline gelmiştir. İngilizcenin bu değişen statüsünün, İngiliz dili eğitimi pedagojisinin yanı sıra İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerinin algıları üzerinde kaçınılmaz olarak bir etkisinin olacağı da bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda, bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerinin İngilizcenin ortak iletişim dili (lingua franca) olması ve bunun pedagojik etkilerine dair algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, karma araştırmalarda ardışık açıklayıcı araştırma tasarımı kullanılmıştır. Toplam 52 İngilizce hazırlık sınıfı öğretmeni ve 570 İngilizce hazırlık sınıfı öğrencisi, araştırmacının geliştirdiği, biri İngilizcenin ortak iletişim dili olması diğeri de bunun pedagojik etkilerine dair olmak üzere iki ankete cevap verdi. Nicel veri toplama prosedüründen sonra, toplanan verilere SPSS 22 yazılım programı uygulanmıştır. Diğer bir ifade ile İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerinin algıları arasındaki farklılıkları araştırmak için Bağımsız Örnekler T Testi'nin yanında ANOVA testleri kullanılmıştır. Nitel veri toplamaya gelince, 10 İngilizce öğretmeni ve 20 İngilizce öğrencisinin katılımıyla beşer kişilik gruplardan oluşan altı yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi yapılmış ve sonrasında da bu verilerin tematik analizi araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin analizi, öğretmenlerin ve öğrencilerin İngilizcenin ortak iletişim dili olması olgusuna dair algıları arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenler İngilizcenin ortak iletişim dili olması olgusuna olumlu yaklaşırken, öğrenciler buna karşı tarafsız bir tavır sergileme eğilimi göstermişlerdir. Ancak, İngilizcenin ortak iletişim dili olmasının pedagojik çıkarımları söz konusu olduğunda öğretmen ve öğrencilerin algıları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bu hususta hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafsız bir duruş sergilemişlerdir. Yeni mezun ve deneyimli öğretmenlerin İngilizcenin ortak iletişim dili olması olgusuna yönelik algıları arasındaki farklılıklara ilişkin bulgulara gelince, yeni mezun öğretmenler bu olguya deneyimli öğretmenlerden daha olumlu yaklaşım sergilemişlerdir. Ancak, her iki öğretmen grubu da aynı olgunun pedagojik çıkarımları hususunda tarafsız bir yaklaşım ortaya koymuşlardır. Öğrencilerin İngilizce seviyelerine göre İngilizcenin ortak iletişim dili olması ve bunun pedagojik çıkarımlarına dair algılarına gelince, sonuçlar her iki durum için de anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Başka bir deyişle, tüm seviye gruplarındaki öğrenciler hem İngilizcenin ortak iletişim dili olması olgusuna ve hem de bunun pedagojik çıkarımları hususunda kararsız kalmışlardır. Sonuç olarak, İngilizce öğretmen ve öğrencileri İngilizcenin uluslararası iletişim dili olması olgusuna olumlu yaklaştıkları halde bunun dil eğitimine olan yansımalarını kabullenmeye henüz tam olarak hazır görünmüyorlar.
Özet (Çeviri)
In our increasingly globalized world, English language has turned out to be a common vehicle of interaction (lingua franca) for the individuals from various language and ethnic upbringings. In consequence of this shifting status of English, the opinions of EFL instructors and learners thereby ELT pedagogy is affected by this change as one can estimate. On that note, this research aimed to probe the discernments of EFL teachers and students in connection with worldwide standing of English as a link language and its pedagogical implications. In line with this objective, mixed-method sequential-explanatory research design was employed in this present study. Entire 52 English preparatory year teachers and 570 English preparatory year students responded to the questionnaires developed by the researcher, one for ELF as a concept and another for its pedagogical implications. Subsequent to the quantitative data collection procedure, SPSS 22 software program was run with the quantitatively composed data. More specifically, T-tests as well as ANOVA were utilized for the examination of the dissimilarities in the perceptions held by EFL intsturctors plus learners. With respect to the qualitative data collection, six focus group interviews (semi-structured) were performed with the involvement of 10 EFL teachers as well as 20 EFL students in groups of five, which were put through some anlyses afterwards. The examination of the collected data exposed that a momentous dissimilarity existed between the acuities of EFL teachers and the learners towards ELF as a concept. While teachers tend to approach positively to ELF as a phenomenon, students tend to hold a neutral attitude against it. However, there was no significant difference in the perceptions they held when it comes to the pedagogical implications of ELF. On that note both the teachers and the students held a neutral stance. As for the findings regarding the difference in the perceptions held by novice and experienced teachers towards ELF, novice teachers were more flexible towards ELF compared to experienced teachers. However, both groups of teachers were neutral with respect to the pedagogical implications of ELF. As concerns the insights of the learners concerning ELF and its pedagogical implications with reference to their English levels, the results did not specify any noteworthy contrasts in both cases. In other words, students in all the levels tended to have a neutral attitude towards ELF as well as its pedagogical implications. As a result, although English teachers and students have a positive approach to the notion that English is a worldwide vehicular language, they do not yet seem to be fully prepared to accept its implications for language education.