Karaciğer sirozu olan hastalarda malnütrisyon belirlemede kullanılan tarama ve değerlendirme testlerinin biyokimyasal kan parametreleri, antropometrik ölçümleri ve besin tüketimleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between screening and evaluati̇on tests used in determining malnutrition in patients with liver cirrhosis, biochemical blood parameters, anthropometric measurements and food consumption
  1. Tez No: 646540
  2. Yazar: MERVE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı; karaciğer sirozu tanısı konulmuş hastalarının malnütrisyon belirlemede kullanılan tarama ve değerlendirme testlerinin biyokimyasal kan parametreleri, antropometrik ölçümleri, besin tüketimleri ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma, Eylül 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne yatan ve polikliniğe başvuran 18-65 yaş arasında olan karaciğer siroz tanısı konan hasta ile yürütülmüştür. Araştırmaya 73'ü kadın, 77'si erkek olmak üzere 150 gönüllü karaciğer siroz tanısı konan hasta katılmıştır. Hastalara demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite durumları, hastalık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, biyokimyasal bulguları, günlük beslenmelerindeki enerji ve besin öğesi dağılımı, beslenme durumlarını tarama ve değerlendirmede kullanılan Malnütrisyon Universal Tarama Aracı (MUST), Subjektif Global Değerlendirme (SGD) testleri, karaciğer sirozu hastalık şiddet belirlemek için kullanılan MELD ve Child Pugh skorları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The evaluation of the relationship between screening and evaluation tests (used in determining malnutrition of patients diagnosed with liver cirrhosis) and their biochemical blood parameters, anthropometric measurements, and food consumption. The study was conducted with a patient who was diagnosed with liver cirrhosis between the ages of 18-65, who was admitted to Bezmialem University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Clinic between September 2019 and February 2020. 150 volunteers diagnosed with liver cirrhosis, 73 of whom were females and 77 were males, participated in the study. Demographic features, anthropometric measurements, physical activity states, disease information, nutritional habits, biochemical findings, energy and nutrient distribution in their daily nutrition, Malnutrition Universal Screening Tool (MUST), Subjective Global Assessment (SGD) tests used in screening and evaluating nutritional status, MELD and Child Pugh scores used to determine severity of liver cirrhosis were applied.