Sivil toplum kuruluşları ve kamu diplomasisi: Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)
Civil society organizations and public diplomation: International Student Associations Federation (UDEF)
  1. Tez No: 646564
  2. Yazar: NURAIYM USMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sivil toplum kuruluşları kamu diplomasisinin kilit unsurlarından biridir ve dış politikada da büyük bir öneme sahiptir. Son zamanlarda yaşanan toplumsal değişimler ile sivil toplum olgusu, ekonomiden politikaya, kültürden sosyal hayata kadar geniş bir yayılma alanına sahip olmaya başlamıştır. Bu nedenle ülkelerin dış politikasında sivil toplum kuruluşları aracılığıyla kamu diplomasisi faaliyetlerini yürüttüğü malumdur. Türkiye de bu alanda son zamanlarda çok etkin olmaya başlamıştır. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) vb. kurumlar Türkiye'nin dış politikasında etkin bir rol oynayan organizasyonlardan bazılarıdır. Bunun dışında Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrencilere yönelik faaliyetler yürüten Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) da kamu diplomasisi alanında çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada UDEF'in Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrencilere yönelik yaptıkları faaliyetlerinin kamu diplomasisi geliştirmede yararlı olup olmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma konusunun özellikleri nedeniyle yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem yardımıyla hem UDEF'in hem uluslararası öğrencilerin konuyla ilgili görüşleri irdelenmiştir. Kamu diplomasisi UDEF'in ana amacı olmamasına rağmen yaptığı faaliyetleri dolayısıyla bu alanda başarılı sonuçlar elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations are one of the key elements of public diplomacy and have a great importance in foreign policy. With the recent social changes, the phenomenon of civil society has started to have a wide spreading area from economy to politics, culture to social life. Therefore, it is known that countries carry out public diplomacy activities by using non-governmental organizations in their foreign policy. Turkey also recently began to be very active in this area. The Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA), the Turks Abroad and Relative Communities Presidency (YTB), the Disaster and Emergency Presidency (AFAD) and other institutions play an active role in Turkey's foreign policy. Besides, Turkey International Student Association Federation (UDEF), which carries out activities for international students studying in Turkey also carries out studies in the field of public diplomacy. This study aims to determine whether the educational activities conducted by UDEF for international students in Turkey useful or not in the development of public diplomacy. At the same time, the activities carried out by UDEF will be discussed. The semi-structured interview method was used in the research.