Anne-babalık amaçları ile çocuğun mizacı, psikososyal davranışları, duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
Relation between parenting goals and children's temperament, psychosocial behaviors, emotion regulation skills
- Tez No: 646563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı, anne-babalık amaçları ile çocuğun mizacı, psikososyal davranışları, duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya amaçsal örnekleme yöntemi olan ölçüt örnekleme yoluyla seçilen, İzmir merkez ilçelerinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-78 aylık çocuklarının anne ve babaları katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Amaçları Anketi, Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Psikososyal Davranışlar Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Betimsel istatistik yöntemleri ile Pearson Korelasyon katsayısı analiz testi, t testi, Kruskal Wallis testi, ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, anne-babalık amaçlarında anne ve babaların eğitim düzeyine, anne-baba oluşuna, çocuğun cinsiyetine göre anlamlı bir fark yoktur. Kendine yönelme amaçları sosyoekonomik düzeye göre değişmemektedir. Sosyal beceri ve uyma amaçları sosyoekonomik düzeye göre değişmektedir. Annelerin aile yapısı ile anne-babalık amaçları arasında anlamlı fark yokken; babaların aile yapısı ile uyma amaçları arasında anlamlı fark vardır. 48-60 aylık çocukların anne-babaları ile 61-78 aylık çocukların anne-babalarının sosyal beceri amaçlarında anlamlı fark varken; diğer anne-babalık amaçlarının alt boyutları ve çocukların yaşları arasında anlamlı bir fark yoktur. Anne-babalık amaçları ile çocuğun sebatkarlık mizacı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki varken; tepkisellik ve sıcakkanlılık mizacı ile anlamlı bir ilişki yoktur. Anne-babalık amaçları ile çocuğun psikososyal davranışları arasında anlamlı bir ilişki varken; babaların sosyal beceri amaçları ile çocuğun psikososyal davranışları arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Anne-babalık amaçları ile çocuğun duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of research is to examine relationship between parenting goals and child's temperament, psychosocial behaviors, emotion regulation skills. Parents of 48-78 month old children attending pre-school education institutions located in central districts of İzmir, selected through criterion sampling method, which is purposeful sampling method, participated in study. The relational scannig model, one of quantitative research methods, was used in study. Data were collected using Personal Information Form, Rank Order of Parental Values Scale, Short Temperament Scale, Emotion Regulation Checklist, Psychosocial Behavior Scale. It was analyzed with SPSS package program. Descriptive statistics methods, Pearson Correlation coefficient analysis, t, Kruskal Wallis, ANOVA tests were used. There isn't meaningful difference in terms of parenting goals according to educational level of parents, being parent, gender of child. While self-directed goals don't change according to socioeconomic level; social skill and compliance goals do. While there isn't significant difference between mothers' family structure and parenting goals; there is a significant difference between fathers' family structure and their goals of compliance. While there is significant difference in social skill goals of parents of 48-60/61-78 months old children, isn't significant difference between sub-dimensions of other parenting goals and ages of children. While there is positive meaningful relationship between parenting goals and child's persistence temperament; isn't meaningful relationship with reactivity and warm-blooded temperament. While there is significant relationship between parenting goals and child's psychosocial behavior; isn't significant relationship between fathers' social skill goals and child's psychosocial behavior. There isn't significant relationship between parenting goals and emotion regulation skills.