Üniversite öğrencilerinde intihar olasılığının yordanması
Prediction of suicide probability in university students
  1. Tez No: 646568
  2. Yazar: EYLÜL UNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin intihar olasılığını yaşamda anlam, umutsuzluk, kırılgan narsisizm, sosyal bağlılık, cinsiyet, sınıf düzeyi ve büyüme sürecinde ailenin ekonomik durumu değişkenleri açısından incelemektir. Araştırmada, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara'daki bir devlet üniversitesinde çeşitli bölümlerde öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 520 lisans öğrencisinden veri toplanmıştır. İntihar Olasılığı Ölçeği, Yaşamda Anlam Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Kırılgan Narsisizm Ölçeği, Sosyal Bağlılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni intihar olasılığı; bağımsız değişkenleri ise yaşamda anlam, umutsuzluk, kırılgan narsisizm, sosyal bağlılık, cinsiyet, sınıf düzeyi ve büyüme sürecinde ailenin ekonomik durumudur. Üniversite öğrencilerinin intihar olasılığı düzeylerini yordamak için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların intihar olasılığı düzeyinin cinsiyete göre değişip değişmediğini belirlemek için bağımsız örneklemler t testi yapılmıştır. Katılımcıların sınıf düzeyine ve büyüme sürecinde ailesinin ekonomik durumuna göre intihar olasılığı düzeylerinin değişip değişmediğini belirlemek için ise tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre yaşamda anlamın varlığı, umutsuzluk, kırılgan narsisizm ve sosyal bağlılık üniversite öğrencilerinin intihar olasılığını anlamlı bir biçimde yordamaktadır. Üniversite öğrencilerinin intihar olasılığı düzeyinin büyüme sürecinde ailesinin ekonomik durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Sonuçlar, sınırlılıklar, araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the suicide probability of university students in with respect to meaning in life, hopelessness, hypersensitive narcissism, social connectedness, gender, class level and family financial situation while growing up variables. The data were collected from a convenient sample of 520 students, who attended programs in various departments of a state university in Ankara during the academic year of 2019-2020. The Suicide Probability Scale (SPS), Meaning in Life Scale (MLS), Beck Hopelessness Scale (BHS), Hypersensitive Narcissism Scale (HNS), Social Connectedness Scale (SCS) and Demographic İnformation Form were used as data collection instruments. Whereas meaning in life, hopelessness, hypersensitive narcissism, social connectedness, gender, class level and family's financial situation while growing up were independent variables, suicide probability were dependent variable. Multiple regression analysis was utilized to predict level of suicide probability. The relationship between gender and suicide probability levels of participants was used by independent samples t test. One-way ANOVA was utilized in the analysis of suicide probability levels, class level and family financial situation while growing up. Findings showed that, presence in meaning in life, hopelessness, hypersensitive narcissism and social connectedness significantly predicted suicide probability. University students' suicide probability scores significantly differed according to family's financial situation while growing up. Results, implications, limitations and recommendations for researchers and practitioners were discussed.