Arap okullarında okuyan öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyon düzeylerinin bazı değişkenlere göre karşılaştırılması
Comparing motivation levels of participation in physical activity of students studying in arab schools according to some variables
  1. Tez No: 646572
  2. Yazar: AYAD MURTDHA HASAN KAHIYAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT YARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Arap okullarında ilköğretim ikinci kademe ile ortaöğretim okullarındaki öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyon düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmaya 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda Ankara ili Çankaya ilçesinde yer olan Arap Irak Al Rafidain Koleji, Ur Koleji ve Ecyal Ninova Okullarındaki ilköğretim ikinci kademesindeki (7-8. sınıf) öğrenciler ile ortaöğretim (9-12. sınıf) öğrenciler arasından rast gele olarak seçilen 171 erkek ve 133 kız olmak üzere toplam 304 öğrenci katılmıştır. Araştırmada Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği (FAKMÖ) kullanılmıştır. Ölçek 16 maddeden oluşmaktadır. Aynı zamanda ölçek; bireysel nedenler, çevresel nedenler ve nedensizlik olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. FAKMÖ geçerli ve güvenilir olduğu önceden kanıtlanmış olan ve 2018 yılında Tekkurşun-Demir ile Cicioğlu tarafından geliştirilen bir ölçektir. Araştırmadaki değişkenler arasında; yaş, cinsiyet, eğitim görülen sınıf düzeyi, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi ve düzenli egzersiz yapılıp yapılmaması gibi demografik bilgiler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the motivation levels of students in primary and secondary schools to participate in physical activity in Arabic schools according to some variables. In the 2019-2020 Academic Year, students in the second grade of primary (7-8th grade) and secondary education (9-12th grades) in Arab Iraq Al Rafidain College, Ur College and Ecyal Ninova Schools in Çankaya district of Ankara province A total of 304 students, 171 boys and 133 girls, selected randomly, participated. Physical Activity Participation Motivation Scale (FAKMÖ) was used in the study. The scale consists of 16 items. Also the scale; It consists of three sub-dimensions: individual causes, environmental causes, and causation. FAKMÖ is a scale that has previously been proven to be valid and reliable and was developed by Tekkurşun-Demir and Cicioğlu in 2018. Among the variables in the research; Demographic information such as age, gender, grade level of education, education level of the mother, education level of the father and whether to do sports regularly are included.