Türkiye'de televizyon gazetecilerinin sosyal medyayı haber kaynağı olarak kullanımı üzerine bir araştırma
A research of journalists' usage of social media as news source in Turkey
- Tez No: 646625
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeni iletişim teknolojileri gazetecilik mesleğine kökten etki etmiş, meslek rutinlerinde büyük değişimlere sebep olmuştur. Gazetecilik yeni teknolojiler ile kendine yeni platform bulmuş, dijitale taşınmıştır. Yeni iletişim teknolojileri sadece gazeteciliğe yeni platformlar sunmakla kalmamış, interaktiflik özelliği ile geleneksel medyada medya içeriğinin pasif alıcısı olan yurttaşlara, medya içeriğine aktif katılımcı olma imkânı sağlamıştır. Yeni iletişim teknolojilerinden sosyal medya, birçok platformuyla yurttaşlara şahit oldukları olaylar ve olgular hakkında görüntü ve yazı paylaşma olanağı sunmuştur. Böylece, sosyal medya ile gazetecilere yeni bir haber toplama platformu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, gazetecilerin sosyal medyadaki yurttaş paylaşımlarını kaynak olarak kullanıp kullanmadığı, gazetecilerin sosyal medyaya bakış açıları ve sosyal medyaya karşı tutumları, sosyal medyanın gazetecilik meslek rutinlerinde yarattığı köklü değişimler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında elde ettiğimiz bulgular ile sosyal medyanın gazeteciler için bir haber kaynağı olduğu; dahası sosyal medyanın gazetecilerin çalıştıkları kurumlara, geleneksel haber kaynaklarına ve mesleki rutinlerine nüfuz ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
New communication technologies have had a profound impact on the journalistic profession and led to major changes in professional routines. Journalism found a new platform with new media. New communication technologies not only provided new platforms to the journalists but also enabled the citizens who were passive receivers of media content in traditional media to become active participants in media content with its interactive feature. Social media, one of the new communication technologies, has enabled citizens to share images and articles about the events and phenomena they witness. Thus, social media platforms have emerged as a new newsgathering platform for journalists. This study tries to reveal whether journalists use citizens' posts on social media as a source, journalists' thoughts on and attitudes towards social media, and the radical changes created by social media in journalistic professional routines. The findings indicate that social media is a news source for journalists; moreover, social media permeated news institutions, journalists' traditional news sources, and professional routines.