Türkiye İsviçre ilişkileri 1945-1960
Turkey Switzerland relations 1945-1960
- Tez No: 646629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada 1945-1960 yılları arasında Türkiye ile İsviçre ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İkinci Dünya Savaşının hemen ardından gelen 15 yıllık süreçte bütün dünya ülkeleri arasında olduğu gibi Türkiye ve İsviçre arasındaki ilişkilerde de gelişme ve hareketlenme başlamıştır. Her iki ülke savaşın dışında kalmayı başarmış ancak özellikle Türk halkı ve devletini savaş yormuş ve yıpratmıştır. Anılan donemde iki ülke ilişkilerinin birbirini adeta bütünler bicimde politik, ekonomik ve kültürel yönlerden hareketlendiği görülmektedir. 1945 yılında oluşturulan Türkiye İsviçre Dostluk Derneği ile başlatabileceğimiz gelişmeler, ticaret ve tediye anlaşmaları, takas anlaşmaları, 1954'de yenilenen yabancı sermayeyi teşvik kanunuyla daha da güçlenmiştir. Anılan donemde Türkiye'de kamu kurumları ve üniversitelerde görev yapan 47 uzman bulunmakta, Türkiye'de Türk İsviçre ortaklı 17 şirket kurulmuş, Migros açılmıştır. Bu araştırmada Türkiye ve İsviçre arasındaki ilişkiler konusu politik, ekonomik, kültürel boyutlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relations of Turkey and Switzerland between the 1945-1960 years. Developments and mobilization have also begun between Turkey and Switzerland as among all countries of the world in the 15 years following the Second World War. Both countries managed to stay out of the war, but the war has exhausted especially the Turkish people and the state. It is seen that the relations between the two countries have been mobilized as political, economic and cultural aspects in the mentioned period. The developments, trade and payment agreements, barter agreement initiated with Turkey Switzerland Friendship Association which was founded in 1945, were further strengthened with the 1954 law on the promotion of foreign capital. In the mentioned period, there were 47 experts working at public institutions and universities in Turkey, 17 Turkish-Swiss joint venture company were established in Turkey and Migros was opened. In this study, the subject of relations between Turkey and Switzerland were examined from political, economic, cultural aspects.