Farklı protez temizleme solüsyonlarının farklı tekniklerle üretilen akrilik kaide materyalleri ile yapay dişlerin bağlantısına etkisi
The effect of different cleaning solutions on the bonding strength of artificial teeth with acrylic base produced with different techniques
  1. Tez No: 803988
  2. Yazar: ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞU ÖMÜR DEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; farklı üretim yöntemleriyle elde edilmiş protez kaide materyallerinin ve yapay dişlerin, farklı içerikli protez temizleme solüsyonlarına daldırıldıktan sonraki makaslama bağlanma dayanımlarının (MBD) değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Konvansiyonel, CAD/CAM eksiltmeli ve CAD/CAM eklemeli üretim yöntemleri kullanılarak toplamda 150 adet kaide ve diş örneği elde edilmiştir (n=50). Örnekler, daldırılan temizleme solüsyon gruplarına göre; Distile su (Ds), Corega (Cor), Aktident (Akti), Curaprox (Cur) ve Sodyum hipoklorit (Hipo) olmak üzere göre beş alt gruba ayrılmıştır (n=10). Tüm grupların 180 günlük daldırma periyodu tamamlandıktan sonra örneklere üniversal test cihazı ile 1 mm / dk kafa hızında MBD testi uygulanmıştır. MBD testi değerleri megapaskal (MPa) olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study is to evaluate the shear bond strength (SBS) of denture base materials and artificial teeth obtained by different manufacturing methods after immersion in a denture cleaning solutions with different contents. Material and Method: A total of 150 bases and artificial tooth samples were prepared using conventional, subtractive and additive manufacturing methods (n=50). Samples were divided into five subgroups according to the immersed cleaning solution groups; Distilled water (Ds), Corega (Cor), Aktident (Akti), Curaprox (Cur), and Sodium hypochlorite (Hipo) (n=10). After the 180-day immersion period of all groups was completed, the SBS test was applied to the samples with a universal test device at a crosshead speed of 1 mm/min. Shear bond strength data were recorded as megapascal (MPa) and statistically analyzed with a two-way ANOVA and the Bonferroni Multiple Comparison Test.