The search for beauty in organisations: Exploring workplace diversity management in the African context
Örgütlerde güzellik arayışı: Afrika bağlamında işyeri çeşitlilik yönetimi araştırması
  1. Tez No: 646646
  2. Yazar: ISSAKA LAWERH TETTEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Çeşitlilik yönetimi, küresel işgücü demografisinde meydana gelen değişimler nedeniyle son çeyrek asırda oldukça dikkat çeken bir kavramdır. Bu demografik değişim birçok örgütün farklı çeşitlilik yönetimi yaklaşımlarını benimsemesine etki etmiştir. Çeşitlilik yönetimi araştırmalarının Kuzey Amerika ve Avrupa'da ilerlemiş olmasına rağmen, diğer sosyo-kültürel bağlamlarda bu konuda araştırmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Böylece, bu çalışma ilgili yazına katkı sunmak amacıyla Afrika bağlamında çeşitlilik yönetimi konusunu araştırmaktadır. Afrika'da çeşitlilik yönetimini iki farklı araştırma ile inceleyerek yukarıdaki amacı gerçekleştirmek için yeni kurumsal kuram yaklaşımı benimsenmiştir. Birinci araştırmada iki husus incelenmiştir: a) örgütleri çeşitlilik yönetimi uygulamalarını benimsemeye zorlayan çevresel baskılar, b) çeşitlilik yönetimi uygulamalarının benimsenmesinde insan kaynakları yöneticilerinin oynadığı rol. İkinci araştırmada ise çalışanların çeşitlilik yönetimi uygulamalarına ilişkin algısının örgütsel sonuçlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Bu doğrultuda veriler anket ve mülakat teknikleri kullanılarak Gana'da faaliyet gösteren özel sektör örgütlerinden toplanmıştır. Nicel veriler SPSS ve AMOS programları ile ve Hayes'in geliştirdiği PROCESS makro tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise anlam örüntülerini veya temaları ortaya çıkaran dönüşlü tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Bulgulara göre, örgütlerin çeşitlilik yönetimini benimsemesine etki eden en güçlü etmen çevresel zorlayıcı faktörlerdir. Ayrıca örgütlerde çeşitlilik yönetiminin fiili olarak benimsenmesinin, çalışanların çeşitlilik yönetimi uygulamalarına ilişkin algısı üzerinde olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Ek olarak, çalışanların çeşitlilik yönetimi uygulamalarına ilişkin algısı ile örgütten ayrılma isteği arasındaki ilişkide örgütsel bağlılık ve iş tatmininin aracı rol oynamadığı görülmüştür. Ayrıca çalışanların çeşitlilik yönetimi uygulamalarına ilişkin algısı ile örgütten ayrılma isteği arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Bulgulara göre, Avrupa'da geliştirilen çeşitlilik yönetimi varsayımlarının Afrika bağlamında doğrudan test edilmesinin yapıcı olmadığı düşünüldüğünde, Afrika'da çeşitlilik yönetimi üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of diversity management has been in vogue for the past few decades due to the exponential changes in global workforce demography which has influenced many progressive organisations to adopt some forms of diversity management practices. Although diversity management research is quite advanced in North America and in Europe, much research is still needed in other socio-cultural settings. Hence, this study was an attempt to contribute to the literature by studying diversity management in the African context. To achieve this, the lens of neo-institutional theory was borrowed to explore the subject through two studies. In Study 1, the environmental pressures that compel organisations to adopt diversity management practices were probed, and the role played by human resource managers in the adoption of diversity management practices was also investigated. However, Study 2 examined the impact of employee perception of diversity management practices on organisational outcomes. The research followed a mixed methods approach with data collected using questionnaires and semi-structured interviews from private sector organisations in Ghana. The quantitative data collected were analysed using SPSS, AMOS, and Hayes' PROCESS macro, whereas the interviews were manually scrutinised using reflexive thematic analysis. The study revealed that coercive pressures had the most influence on organisations' adoption of diversity management practices. It also discovered that actual or substantive adoption of diversity management in organisations had a positive impact on employee perception of diversity management practices. Moreover, organisational commitment and job satisfaction were found not to mediate the relationship between employee perception of diversity management practices and turnover intention. Furthermore, employee perception of diversity management practices was found to positively relate to turnover intention. The results of the study also suggest that more scholarly research on diversity management in the African context is needed as the blanket application of Euro-centric assumptions of diversity management in Africa may be unconstructive.