Beden eğitimi ve sporda antrenman yönetim tarzları üzerine bir çalışma
A study on training management styles in physical education and sport
  1. Tez No: 646647
  2. Yazar: AHMET TURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de antrenörlerin antrenmanlarını hangi tarzlarda yönettiklerini ifade eden teorik bir yapının keşfedilmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, teori keşfetmek için yararlanılan Gömülü Teori (Grounded Theory) araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Katılımcı sayısı, hayatın belli kesitlerinden veya zaman dilimlerinden önemli kurumsal kavramların potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlayan kuramsal (teorik) örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Kuramsal örneklemin başlangıç örnekleminde; antrenörlük mesleğini en az 10 yıldır yapmış/yapmakta olan 3, teorik örnekleminde ise; aynı zamanda milli takım düzeyine yakın bir antrenörlük tecrübesine sahip 8 antrenör ile çalışılmıştır. Araştırmada, kategorilerin kuramsal doygunluğu sağlaması üzerine katılımcı sayısı 11 antrenör ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı yapılandırılmış görüşme soruları”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde nitel veri analizi bilgisayar programından“NVİVO”dan yararlanılmıştır. Veriler ''açık, seçici ve kuramsal (teori) kodlama'' süreçleri ile çözümlenerek kategoriler keşfedilmiştir. Araştırma sonucunda Çağdaş, Durumsal, Liberal, Otoriter ve Planlı Antrenman Yönetimi çekirdek kategorilerinden meydana gelen Antrenman Yönetim Tarzları'nın teorik yapısı keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to discover a theoretical structure that expresses in what ways manages the training of coaches in Turkey. In accordance with this purpose in the study, the theory benefited is Grounded Theory which is used as a research model to explore the theory. In the study Purposeful sampling method was used to determine the study group. The number of participants are determined by the theoretical sampling method, which allows to reveal the potential of important institutional consepts from certain sections of life or time periods. In the initial sample of the theoretical sample; 3 who have done/been doing the coaching profession for at least 10 years; and in the theoretical sample at the same time, we worked with 8 coaches who have a coaching experience close to the national team level. In the study, upon categories providing theoretical saturation, The number of participants are limited to 11 coached. In study as data collection tool, developed by researched ''Semi-structured interview questions'' are used. In analysis of datas it is benefited from qualitative data analysis program that is NVIVO. Datas ''open, selective and theoretical coding'' process by analysis, categories are explored. As a result of this research, the theoretical structure of training management styles consisting of Contemporary, Situational, Liberal, Authoritarian and Planned Training Management core categories are discovered.