Barış Bıçakçı'nın romanlarında toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik inşası
Male construction in the context of gender in Barış Bıçakçı's novels
- Tez No: 646658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI SOYSAL EŞİTTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından biri olan Barış Bıçakçı'nın romanlarındaki erkeklik meselelerini ele almayı amaçlayan bu çalışma, geleneksel erkeklik rolleri ve bu rollerin dışına çıkan erkekler üzerinde durmuştur. Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ataerkillik, erkeklik ve hegemonik erkeklik kavramlarını merkeze alan tez çalışması, her bir romandaki erkeklik sorunuyla ayrı ayrı ilgilenmiştir. Erkek karakterlerin hem iç dünyaları hem de sosyal yaşantılarıyla çatışma halinde olan erkeklik pratikleri, onlar hakkında yeni bir erkeklik inşası yapmayı gerekli kılmıştır. Türkiye'deki geleneksel erkeklik inşasına göre, erkeklerin erkeklik rollerini toplumun istediği şekilde gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bu tez çalışmasındaki erkek karakterler ise, genel anlamda toplumsal cinsiyet normlarına uymamakla birlikte her biri kendi erkeklik inşasını bu normlardan uzak bir şekilde tamamlamaya çalışmıştır. Tezin başlığından erkeklik inşası olarak bahsetmek, toplumda eril toplumsal cinsiyet normlarına uygun hareket etmeyen erkeklerin de yaşam sürdüğüne ve onların da kendilerine ait bir erkeklik inşaları olduğuna vurgu yapılmasıyla doğrudan ilgilidir. Romandaki erkek karakterlerin atandıkları cinsiyet haricindeki rollere bürünmeleri, onların sorunlu ve kırılgan erkeklik kimliklerinin olduğunu göstermektedir. Toplumsal bir yapı teşkil eden erkeklik kavramı, roman kişileriyle sürekli çatışma içerisindedir. Duygusal anlamda huzursuz, takıntılı, bağımlı, kaygılı, özgüvensiz ve zayıf hisseden erkekler, fiziksel anlamda da oldukça pasif ve güçsüzdürler. Romandaki erkek karakterler bu yönleriyle eril norma mesafeli olmakla birlikte içe dönük bir yaşam sürerler. Toplum ihtiyaca göre bir sürü erkeklik modeli üretir ve bu modellere uymayan erkekleri toplumsallaşamadıkları için dışlar. Barış Bıçakçı'nın roman karakterlerinin evde, dışarda ve bütün toplu yaşam alanlarında nasıl bir“erkeklik kimliği”sergilediklerine dair yapılacak olan bu çalışmada, romanlardaki erkeklerin, erkeklik pratiklerine göre davranma ve davranmama yönleri ele alınıp incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study, aiming at approaching masculinity issues in the novels of Barış Bıçakçı who is one of the important writers in Modern Turkish Literature ,has discussed traditional masculinity roles and men deviating from these roles. This thesis study centering gender, social gender, patriarchy, masculinity and hegemonic masculinity, has dealt with masculinity issues one by one in each novel. Masculinity practices which are in conflict with both inner worlds and social lives of men characters, necessitates building a new masculinity construction about men. According to traditional masculinity construction in Turkey, it is seen that men carry out masculinity roles as the society demands. The men characters in this study, while they are out of social gender norms in general, each of them has tried to fulfill their own masculinity construction away from these norms. Referring the title of the thesis as construction of masculinity is directly related with emphasizing that men who are out of the masculine social gender norms also live and have their own masculinity construction. The men characters' taking on the roles except the assigned ones has indicated that they have troubled and fragile masculine identity. Masculinity notion which constitutes a social form is always in conflict with novel characters. Men who feel emotionally restless, obsessive, dependent, anxious, diffident and weak are also quite passive and weak physically. It is seen that handling these aspects of men characters is assurance of the distance to masculine norm towards an introverted life. Society produces many masculinity models according to the needs and excludes the men who are contrary to these models as men can not become socialized. In this study, which is based on how novel characters of Barıs Bıçakçı exhibit“masculine identitiy”at home, outside and in all public areas, whether men in novels behave according to the masculinity practices or not will be handled and investigated.