Evliya Çelebi Seyahatnâmesine göre Azerbaycan şehirlerinde sosyo-kültürel hayat
Socio-cultural life in Azerbaijan cities by Evliya Çelebi Travel
  1. Tez No: 646668
  2. Yazar: ESRA ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Evliya Çelebi'nin on ciltlik eseri olan Seyahatnâme, XVII. yüzyıl Osmanlı coğrafyasında ve komşu devletlerin coğrafyalarında gezdiği şehirlerin tarihî, mimarî, halkın etnik özellikleri, yerel halkın giyim-kuşamı, inancı, yiyecekleri ve dil gibi özelliklerini içermektedir. Osmanlı topraklarının birçok yerine seyahat etmiş ve bununla da kalmamış komşu ülkeleri de gezmiştir. 1646 ve 1655'te olmak üzere iki kez Azerbaycan coğrafyasına gitmiştir. 1646'daki seyahat Erzurum'dayken Defterzâde Mehmed Paşa tarafından Tebriz'e elçi olarak gönderilmesiyle gerçekleşirken, ikinci seferi ise Van Beylerbeyi Melek Ahmed Paşa tarafından 1655'te tekrar Tebriz'e gönderilmesiyle gerçekleşmiştir. Bu seferleri sonucunda birçok yeri dolaşma imkânı bulmuştur. Bu çalışmada Seyahatnâmede geçen Azerbaycan şehirlerinin sosyo-kültürel yapısı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Seyahatname, Evliya Çelebi's ten-volume work includes the historical, architectural characteristics of the cities, people's ethnical characteristics and clothing-style, belief, food and language of the people in the 17th century of Ottoman and neighboring states' geography. He not only traveled to many lands of Ottoman but also visited neighbouring states. He went to Azerbaijan geography twice, in 1646 and 1655. While his being sent to Tebriz as an ambassador by Erzurum Defterzâde Mehmed Paşa when in Erzurum, his second trip took place by his being sent to Tebriz back by Van Beylerbeyi Melek Ahmed Paşa in 1655. As a result of these expeditions, he had the opportunity to move around many places. In this study, the socio-cultural structure of the cities of Azerbaijan mentioned in Seyahatname will be examined.