Yükseköğretimde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin uzaktan eğitim yoluyla verilmesine ilişkin öğrenci görüşleri (Kastamonu Üniversitesi örneği)
Student's opinions on the delivery of Ataturk's Principles and History of Turkish Revolution in higher education (Example of Kastamonu Üniversity)
  1. Tez No: 646698
  2. Yazar: FURKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada yükseköğretimde zorunlu şekilde verilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin uzaktan eğitim yoluyla verilmesine ilişkin öğrenci görüşleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı, AİİT dersini uzaktan eğitim yoluyla almış öğrencilerin derse ve dersin veriliş biçimine dair görüşlerini belirlemektir. Araştırma sırasında 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Kastamonu Üniversitesi'nde öğrenimine devam eden ve AİİT dersini uzaktan eğitim şeklinde alan 369 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırma aracının uygulamasından elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 23 programından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama ve standart sapmadan yararlanılmıştır. Cinsiyete göre farklılıklar belirlenirken 0.05 anlamlılık düzeyi ölçü alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, AİİT dersini uzaktan eğitim yoluyla almış öğrencilerin dersin konularına olan ilgi düzeyi yüksektir; fakat dersin veriliş biçimine ilişkin görüşleri olumsuz düzeydedir. Öğrencilerin çoğunluğu ses sistemi, bağlantı sorunu ve bunların dışında kalan sebepler nedeniyle dersin yüz yüze eğitim şeklinde verilmesini istemektedir. Öğrenciler, derse katılabilmek için gerekli olan teknoloji bağlantısının da yeterli düzeyde olmadığı görüşündedirler. Ayrıca öğrencilerin ders ile ilgili olan sorunlarının arasında; dersi veren öğretim elemanı ile yeterli derecede iletişim kuramama, ders esnasında bağlantının kesintiye uğraması, dersin işleniş yöntemi, derste anlatılan konular ile sınavlarda çıkan soruların örtüşmemesi gibi problem durumları yer almaktadır. Öğrencilerin çoğu uzaktan eğitim sistemine dayalı sebepler dolayısıyla dersi düzenli olarak takip etmemektedir ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihi bakımından büyük önem arz eden bu dersin uzaktan eğitim şeklinde verilmesinin sınıf ortamına göre daha az faydalı olduğu yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to evaluate the opinions effect of giving Atatürk Principles and History of Turkish Revolution course as distance education to the high education according to the students' opinions. The aim of the research is to determine the opinions of the students who took the course of Atatürk's Principles and History of Turkish Revolution through distance education about the course and the way of course. The research tool of survey, which were used as data collection tools, were applied to 369 undergraduate and associated students at Kastamonu University in 2018-2019 academic year. IBM SPSS Statistics 23 program was used to analyse the data obtained from the application of the research tool. Arithmetic mean and standard deviation were used to analyses the data. Significance level was taken as 0.05 when determining differences according to gender. Considering the results of the research, the interest level of the students who took the AİİT course via distance education is high; however, their views on the way the lecture was delivered in a negative level. The majority of students want the lesson to be given in the form of face-to-face education due to the sound system, connection problem and other reasons that can occur. The students are in the opinion of not enough connection required to participate in the course is not sufficient. In addition to this, among the problems of students related to the course can be; problematical situations such as not being able to communicate adequately with the lecturer inside the upcoming lesson, interruption of the connection during the lesson, method of the lesson, and the questions explained incorrectly in the lesson. Problems based on the online education system of us during the online course follows regularly. Also, this lessons are really having a great importance which they have sufficiently related to the republic of Turkey. According to students, education which is given in online classroom, distance education reported as less useful than the normal courses happen in their school.