The relationship between leadership styles and organizational performance companies in manufacturing industry in Turkey
Türkiye'de imalat sanayinde liderlik tarzı ve örgütsel performans şirketleri arasındaki ilişki
- Tez No: 646697
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ MESUT BÜKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Liderlik, herhangi bir organizasyonun yönetiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Yönetim bilim adamının dikkatini çekmektedir. Yanlış liderlik, imalat firmalarının veya diğer firmaların performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. İmalat firmalarındaki zayıf liderlik, ekonominin çöküşüne doğru önemli bir konu haline geldiği için çalışmak zorundadır. Birçok imalat firması, düşük üretkenlik nedeniyle işlerinden çıkmaktadırlar, işçinin uygun şekilde performans göstermesi, yukarıdaki referansla, ülkenin istihdam durumunun, çalışanın kötü liderlik performansı nedeniyle kötü performans göstermesi nedeniyle tehdit altında olup olmadığı ele alınabilir. Zayıf liderlik çalışanın cesaretini kırabilir ve çalışmalarını olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle performansları iyi değildir ve organizasyon performansı üzerinde etki bırakır. Lider, çalışanı uygun şekilde motive ederse ve iyi liderlik tarzı müşteri memnuniyetine yol açarsa, bu da sonunda Örgütsel performansı artırır. Organizasyondaki zayıf liderlik, genel halkı rahatsız eden sürekli grev, lokavt ve çalışanın kötü performansına neden olur. Dolayısıyla iyi bir liderlik, farklı liderlik tarzlarını (Dönüşümsel, İşlemsel) benimseyerek ve organizasyonel performansı artırarak organizasyonu iyi bir şekilde yeniden şekillendirebilir. Bu çalışma, yukarıda bahsedilen sorunu azaltmak ve sonuçta genel organizasyon performansını artırmak için imalat firmasındaki farklı liderlik tarzını araştırmak amacıyla düzenlenmiştir. 170 örnek ele aldık ve uygun örnekleme tekniğini kullanarak 165 doğru yanıt aldık. Bu çalışmada, veri toplamak için niceliksel bir yöntem kullanılmıştır. Bu incelemede, LISREL, AMOS ve SPSS aracılığıyla bir korelasyonel nicel araştırma yürütülmüştür. Bulgular, imalatçı firmada liderlik tarzı ile organizasyon performansı arasında pozitif bir ilişki ve organizasyon performansı arasında ikinci bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership is playing a very crucial part in the management of all organizations, which is attracting the attention of the management scientist. Improper leadership has a negative impact on the performance of manufacturing firms or any other firms. The poor leadership in manufacturing firms needs to be studied as it has become an important subject toward the collapse of an economy. Many manufacturing firms are going out of business because of low productivity and poor performance of employees due to poor leadership, which threatens the employment situation of the country. Poor leadership can discourage the employee and their working, so their performance is worse and affecting organizational performance. If a leader motivates the employee appropriately with a good leadership style, it will lead to customer satisfaction, which eventually increases Organizational performance. Poor leadership in an organization could cause continues strike, lock out and poor performance of employees, which creates a disturbance to the general public. Therefore, good leadership can reform organizations positively, and by adopting different leadership styles (Transformational, Transactional), ultimately increase their organizational performance. This study investigates the different leadership styles in manufacturing firms; in order to reduce the above-mentioned issue, and ultimately increase the overall organization performance. We took a sample of 170 and received 165 responses accurately by using the convenient sampling technique. In this research, a quantitative method has been used for the purpose of collecting data. In this examination, a correlational quantitative investigation was led through LISREL, AMOS and SPSS. The findings show that there is a positive relationship between leadership styles in manufacturing firm to organization performance.