The relationship between code-switching beliefs of university preparatory class students and their foreign language classroom anxiety
Üniversite hazırlık öğrencilerinin düzenek değiştirme inançları ve yabancı dil sınıf içi kaygıları arasındaki ilişki
- Tez No: 646699
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma üniversite hazırlık öğrencilerinin kod değiştirme inançları (kanıları) ile yabancı dil sınıflarındaki kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu doğrultuda kod değiştirme inançları ölçeği, yabancı dil sınıf içi kaygı ölçeği ile araştırmacı tarafından katılımcıların tanımlayıcı özellikleri için tasarlanmış form kullanılarak nicel bir veri analizi yapılmıştır. Çalışma, 2019-2020 akademik yılının bahar döneminde İstanbul'da bulunan iki farklı özel üniversitede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu anadili Türkçe olan, İngilizce hazırlık orta öncesi, orta seviye ve orta üstü seviye sınıflarının öğrencileri oluşturmuştur. Tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, ortalama ve standart sapma, normal dağılım testi, t-testi, tek yönlü Anova testi, Scheffe testi, Pearson korelasyonu ve regresyon analizi yapılmıştır. Veriler, kod değiştirme inançları ve yabancı dil sınıf içi kaygısı arasındaki ve her iki ölçeğin alt kategorileri arasındaki ilişki ve korelasyon, katılımcıların cinsiyeti, düzeyi, önceki hazırlık deneyimi, mezun oldukları lise türü ve öğretmenlerinin kod değiştirme sıklığı hakkındaki görüşleri açısından analiz edilmiştir. Kod değiştirme inançları (kanıları) ile yabancı dil sınıf içi kaygısı arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Bu korelasyonun ise düşük pozitif bir korelasyon olduğu bulunmuştur r=0.294 (p=0,000
Özet (Çeviri)
The exploratory study aimed to investigate the relationship between the code-switching (CS) beliefs of university preparatory students and their foreign language classroom anxiety (FLCA). A quantitative data analysis was carried out using the CS beliefs and FLCA scales along with the form designed for their descriptive features. The study was conducted in two different private universities, both located in İstanbul in the spring semester of 2019-2020 academic year. 458 preparatory students from pre-intermediate, intermediate, and upper-intermediate levels sharing the same native tongue (Turkish) formed the sample group. The correlation between the CS beliefs and FLCA, and between their sub-categories, each scale in terms of the participants' gender, level, previous preparatory experience, high-school type, and opinion on the frequency of their teacher's code-switching were analyzed. As descriptive statistical methods number, average and standard deviation, normal distribution test, t-test, One-way Anova test, Scheffe test, Pearson correlation and regression analysis were performed. Findings revealed that there was a positive correlation between foreign language classroom anxiety and code-switching beliefs of the students r=0.294 (p=0,000