Sexual harassment against women employees at workplaces
İşyerlerinde kadın çalışanlara yönelik cinsel taciz
- Tez No: 646716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ENGİN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, kadın işçilerin başına gelen cinsel taciz olaylarını konu almaktadır. Kadın personeller, dünyadaki kuruluşlarda en fazla dezavantaja sahip çalışanlardır. Kadın çalışanlar; kötüye kullanıma, yanlış kullanıma maruz kalıp karşı cins denetçileri, üst düzey yöneticileri ve iş arkadaşlarını memnun etmek zorunda bırakılmaktadırlar. Gerçekten de, dünya çapında bireylerin bütünlüğü ve korunması için yer alan haklardan yararlanma özgürlüğü, Afgan toplumunun ve özellikle kadınların büyük bir kısmı için oldukça sınırlıdır. Şiddet her zaman çalışma hayatının önemli bir sorunudur. Bütün ülkelerdeki milyonlarca işçi bundan korkmaktadır. Gerçekte ise işyerinde şiddetin yaygınlığı hala tam olarak bildirilmediğinden, sorun beklenenden çok daha kötü olabilir. Özellikle sağlık sektörü kötüye kullanımdan etkilenmektedir. Aslında, dünyadaki işgücüne yönelik istismarın neredeyse üçte biri sağlık sektöründedir. Mağdurlar tipik olarak hastalar ve ziyaretçilerdir. İşyerinde şiddet sadece çalışan memnuniyetine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda personelin sağlık drumunu etkileyip hasta olmasına, buna bağlı olarak da hastalık izni ve gelir kaybına yol açan sorunları da tetikleyebilir. Bu durum uyuşturucu ve alkol kullanımına neden olabilir ki, bazen de tüm hane halkını olumsuz etkiler. Nadir durumlarda; travma sonrası stress bozukluğuna ve intihara yol açabilir. Afganistan, birçok açıdan en tehlikeli ülkelerden biridir. Tarihte, Afgan kadınlarının yaşamını ve sağlığını koruma ve geliştirme konusunda kaydedilen, nispeten küçük ilerlemeyi tanımlayan birçok örneği var. Kadın mağdurların çoğunluğu için gerçek şu ki, devlet kurumlarında başarısız oluyorlar. Bu araştırma Kabil' deki bir hastaneyi hedef kitlesi olarak almıştır ve bu hastanenin kadın çalışanlarıyla görüşülerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This monograph focuses on study of sexual harassment that happens to women workers. The most disadvantaged employees in organizations around the globe were women staff. They are abused, misused, exploited and coerced to please their opposite gender supervisors, senior managers and coworkers ' sexual pleasure. Indeed, the freedom to enjoy rights, which are central to the protection and integrity of individuals worldwide, is highly limited for a vast swath of Afghan community, and especially women. Violence has always been an important part of working life. Millions of workers across all countries are scarred by it. In reality, the issue could be much worse than expected since there are indications that the prevalence of violence in the workplace is still unreported. The health sector is particularly impacted by the issue of abuse. In fact, almost a third of the world's abuse in the workforce is inside the health sector. The victims are typically patients and visitors although there is also intimidation from fellow workers or authoritarian supervisors. Not only does workplace violence harm employee satisfaction, but it can also trigger poor health that leads to misery, sick leave and loss in income. This, in effect, sometimes affects the entire household, and can result in abuse of drugs and alcohol. It can cause, in extreme situations, post-traumatic stress disorder and lead to suicide. Afghanistan is, from various aspects, one of the most dangerous countries. History has many examples to describe the relatively small progress being made in safeguarding and developing Afghan women's lives and health. The truth for the majority of women victims is that they are failing government institutions. This research has considered a Hospital in Kabul as its target population and has conducted it interviewing female employees of this hospital.