Madenlerde risk değerlendirmesi - örnek bir çalışma
Risk evaluation in mines - a case study
  1. Tez No: 646790
  2. Yazar: HÜSEYİN ATAKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞENSÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş sağlığı ve Güvenliğinin (İSG) asıl amacı iş yerindeki çalışma şartları sonucu oluşan bütün tehlikeleri ve sağlığa etki eden riskleri azaltarak, kabul edilebilir risk düzeyine getirmektir. Önemi giderek artan İş Sağlığı ve güvenliğini risk yönetimi oluşturmaktadır. Risk yönetimi, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili kararlar alan yönetici kişilere yardımcı olarak sistematik bir yaklaşımda bulunmaktadır. Ayrıca teknik olarak değerlendirmeler yapmayı ve oluşturulan yöntemleri sürecin içerisine katarak karar vermeyi sağlamaktadır. Risk yönetiminin temelini yapılan risk değerlendirme çalışmaları oluşturmaktadır. Risk değerlendirme faaliyetleri işverene; tehlikelerin belirlenmesi, risklerin önceden tespiti yapılarak tedbirlerin alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede kayıpların ve kazaların önüne geçerek üretimde verim ve kalitenin artmasına yardımcı olmaktadır. Çoğu sektörlerde risk değerlendirmenin önemi anlaşılmış olup yöneticiler tarafından sıkça uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Mevzuatta yapılan son düzenlemelere göre, işletmelerde risk değerlendirmesi yapmak zorunlu hale getirilmiştir.“6331 sayılı İSG kanunu”kapsamında çıkarılan Risk Değerlendirme Yönetmeliği'nde işletmelerin risk değerlendirmesini nasıl yapacağını ve yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatmıştır. Bu çalışmada risk analizleri, kalitatif (nitel, sözel), kantitatif (nicel, sayısal) ve Karma risk değerlendirme teknikleri olarak 3 bölümde incelenmiş ve bu analizlerin içinden Fine Kinney risk analizi seçilerek örnek bir risk değerlendirme çalışması yapılmıştır. Fine kinney Risk analizi yöntemi, risk değerlendirmelerinde en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Çalışma ortamındaki riskin gerçekleşme olasılığı, tehlikeye maruz kalma sıklığı ve tehlikenin geçekleşmesi durumunda oraya çıkabilecek şiddet derecesi gibi üç faktör değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler için numerik skalalar oluşturulmuştur. Bu üç faktörlerin çarpılmasıyla risk skoru hesaplanmaktadır. Risk skoru sonucuna göre, oluşturulmuş numerik skalalardan riskin önemi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of Occupational Health and Safety (OHS) is to reduce all kinds of hazards and health risks arising from working conditions in the workplaces and to reduce them to an acceptable risk level. Risk management forms the basis of the increasingly important OHS. Risk management offers a structured systematic approach to managers who take decisions regarding OHS issues and provides the power to make preventive-based decisions by including many technical evaluations and methods into the process. The risk assessment forms the basis of risk management. Risk assessment gives many benefits to the employer for identifying hazards, identifying risks in advance such as preventing possible accidents by taking precautions, reducing losses, increasing quality and efficiency in production, and being ready for emergencies. Therefore, risk assessment and management has become an indispensable element of the sectors today. In addition, with the latest regulations made in the legislation, risk assessment has been made a legal obligation in enterprises. In the OHS Risk Assessment Regulation, which was issued within the scope of the OHS Law No. 6331, how to evaluate the risk assessment in a business is explained. In this study, risk assessments were analyzed in 3 sections as qualitative (verbal), quantitative (numerical) and mixed risk assessment techniques, and a risk assessment study was selected by choosing Fine Kinney risk analysis among these analyzes. Fine Kinney Risk analysis method is one of the systematic methods commonly used in risk assessment. A risk measurement value is obtained by evaluating three factors such as the probability of occurrence of a risk, the frequency of exposure to hazard and the degree of severity it will result from. Numerical scales were created for these factors and a risk score was estimated from the product of three factors. A numerical scale was created for the calculated risk score and the importance of the risk was evaluated according to this scale.