Cari mutabakat ve ödeme işlemleri için ethereum tabanlı blokzincir teknolojisinin kullanımının önerilmesi
A suggestion of the using ethereum-based blockchain technology for account reconciliation and payment transactions
  1. Tez No: 646791
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, ticari ilişkileri olan işletmelerin dönemsel olarak birbirleri arasında yaptığı cari mutabakatlarda ve mutabakat sonrası ortaya çıkan borç veya alacak ödemelerinin tahsilinde yaşanan sorunlara işaret edilmiştir. Günümüzde cari mutabakatların büyük çoğunluğu E-posta, fax ve telefon ile yapılmaktadır. Bu yöntemler raporlama, kargo ve arşivleme maliyetleri, takip ve geri dönüş gecikmeleri, veriye erişim ve ek personel ihtiyacı gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Diğer bir mutabakat yöntemi ise E-mutabakat yazılımlarıdır. Yıllık ödeme veya mutabakat adedi şeklinde satışı yapılan bu yazılımlar dönemsel mutabakatları fazla olan işletmelerde maliyet artışlarına sebep olmaktadır. Ayrıca firmaların mutabakat verilerini kendi bünyesinde veya ücret karşılığı üçüncül taraflardan hizmet alarak merkezi sunucularda saklanması verinin gizliliğini, izlenebilirliğini ortadan kaldırarak veriye olan güvenilirliği azaltmaktadır. Diğer bir problem ise mutabakat sonrası bankalar aracılığı ile gerçekleşen para transferler süreçlerinde yaşanan yüksek komisyon ücret kesintileri, banka prosedürleri ve işlemlerin beklenen hızda gerçekleşmemesidir. Bu sorunların çözümü için son yıllarda bilişim alanında ortaya çıkan en önemli yeniliklerden biri olan, merkezi olmayan mimarisi ile geleneksel çözümlere göre daha esnek, güvenilir ve denetlenebilir yapıya sahip blokzincir teknolojisi tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında merkezi olmayan, Ethereum tabanlı dapp uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile finansal mutabakat verilerinin güvenilir bir şekilde saklanması ve değiştirilemez olması sağlanmıştır. Akıllı sözleşme ile verilerin gerçek zamanlı ve geriye dönük izlenebilirliği garanti altına alınmıştır. Ayrıca mutabakat sonrası işletmeler arası gerçekleşen borç veya alacak ödemelerinin dijital para birimi olan Ether ile uygulama üzerinden gerçekleşmesi sağlanmıştır. Üçüncül taraflara gerek duymadan, gün veya saat fark etmeksizin, düşük ücret kesintisi ile para transferi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems experienced in the current account reconciliation between the companies with commercial relations and the collection of debt or credit payments arising after the reconciliation have been pointed out. Today, most of the current reconciliations are made by e-mail, fax and telephone. These methods bring problems such as reporting, shipping and archiving costs, tracking and return delays, access to data and the need for additional personnel. Another method of reconciliation is e-reconciliation software. These software are sold in the form of annual payment or number of reconciliation. This situation causes cost increases in enterprises with high periodic reconciliations. In addition, companies store Reconciliation data within their own structure or store them on central servers by receiving services from third parties for a fee. This situation eliminates the confidentiality and traceability of the data and reduces the reliability of the data. Another problem is the high commission fees charged in money transfers with banks and bank procedures and slow transactions. Blockchain technology has been preferred for the solution of these problems. Ethereum based decentralized application (Dapp) was developed within the study. With the application developed, financial reconciliation data are ensured to be stored reliably and cannot be changed. Real-time and retrospective traceability of the data is guaranteed with a smart contract. In addition, after the reconciliation, it has been ensured that the debt or credit payments between enterprises are realized with the digital currency Ether. Money transfers were carried without the need for tertiary parties, no matter the day or the hour, with a low fee deduction.