Romatoid artritli hastalarda odyolojik testler ve geçici uyarılmış otoakustik emisyonlar
In the patients with rheumatoid arthritis, audiological tests and transient evoked otoacoustic emissions
- Tez No: 455936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BAYAR MULUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Physical Medicine and Rehabilitation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Romatoid Artritli hastalarda, işitsel fonksiyonların odyolojik testler ve geçisi uyarılmış otoakustik emisyonlar ile araştırılmasıdır.Romatoid artritli 20 hasta (7 erkek, 13 kadın; 40 kulak) çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubunu, RA hastalığı bulunmayan 20 sağlıklı birey (7 erkek, 13 kadın; 40 kulak) oluşturmuştur. Tüm hastalara saf ses odyometrisi, yüksek frekans odyometrisi, timpanometri ve geçici uyarılmış otoakustik emisyon (TEOAE) testleri yapılmıştır. Çalışma ve kontrol grubu arasında saf ses odyometrisi ve yüksek frekans odyometrisi testlerinde fark tespit edilememiştir. Çalışma grubunda TEOAE 1,0-2,0 kHz %; 1,5 ve 3,0 kHz amplitüd değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olduğu; ve 1,0 kHz'de, ipsilateral stapes refleks eşik değerinin kontrol grubundan yüksek olduğu saptanmıştır.Yaşlı hastalarda, hastalık süresi uzun olanlarda, romatoid nodülü bulunanlarda ve Metotreksat kümülatif dozu yüksek olan hastalarda, havayolu işitme eşikleri yükselmekte ve TEOAE değerleri düşmektedir. Hastalığın aktif dönemlerinde, işitme eşikleri daha düşük olmakta; ve Brinkman indeksin yüksek olması da TEOAE değerlerinin düşmesine sebep olmaktadır. Hastalık süresi uzun; Ritchie artiküler indeks, CRP, sedimentasyon ve trombosit sayısı yüksek olan hastalarda komplians değerleri azalmaktadır.Romatoid artritli hastalarda esas olarak sensörinöral işitme kaybı görülebilir ve bu durum erken dönemde geçici uyarılmış otoakustik emisyonlar ile tespit edilebilir. Hastalığın aktif dönemlerindeki inflamasyon ve bunun sonucunda gelişen fibrozis, değişik derecelerde iletim komponentinin de görülebilmesine yol açmaktadır. Emisyonlarda düşme saptanan hastalarda, iç kulağı koruma amacı ile vazodilatatör tedavi ve antioksidan ilaçlar kullanılabilir. Romatoid artritli hastaların ve ailelerinin, sigaranın zararları konusunda uyarılmaları, gerekirse eğitici seminer programlarına katılmaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the hearing functions in the patients with Rheumatoid Arthritis by audiological tests and transient evoked otoacoustic emissions (TEOAEs).The study group is consisted of 20 adult patients with RA (seven males, 13 females; and 40 ears). Control group is consisted of 20 adult healty subjects without RA (seven males, 13 females; and 40 ears). All patients were evaluated by pure tone audiometry, high frequency audiometry, tympanometry and TEOAEs. No difference was found about pure tone and high frequency audiometries of the study and control groups. In the study group, TEOAEs results of 1.0-2.0 kHz %; and 1.5 and 3.0 kHz amplitud values were significantly lower; and and ipsilateral stapes reflex threshold value at 1.0 kHz were significantly higher then the control group. In older patients, the patients with longer disease duration; having RA nodules; and taking higher Methotrexate cumulative doses; airway hearing thresholds get higher and TEOAEs values get lower. In active period of the disease hearing thresholds decreased and higher Brinkman Index values caused decrease in the TEOAEs values. The patients with high Ritchie articular index, C-reactive protein (CRP), sedimentation and platelet counts; and having disease longer duration, compliance values get lower.In patients with RA, there are mainly sensorineural hearing loss and this condition may be detected by TEOAEs in an early period of the disease. Inflamation during the active period of the disease and following fibrosis may cause conductive hearing loss in different degrees. In the patients with TEOAEs decrease, vasodilator treatment and antioxidant drugs may be usefull for inner ear prevention. The patients with RA and their families should be noticed about harmful effects of smoking; and may be directed to attend educational seminary programs if it is necessary.