Romatoid artrit hastalarında işitsel ve koklear fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of auditory and cochlear function in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 799099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Romatoid artritli hastalarda hem sensörinöral hem de iletim tipi işitme kayıpları bildirilmiş olmakla beraber sensörinöral işitme kaybının daha yaygın olduğu (%24-60), bunun da romatoid artritin iç kulağı etkilemesine bağlı olarak meydana geldiği bildirilmiştir. Çalışmamızda romatid artritli hastalarda işitsel sistemin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2 gruptan oluşmuştur. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi romatoloji kliniğine gelen seropozitif romatoid artrit tanısı alan 40 gönüllü katılımcı ve alınacak anamnez ile desteklenen ve normal işitmeye sahip 40 gönüllü katılımcı kontrol grubunu oluşturmuştur. Aralık 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında 18-60 yaş aralığında tarafımıza yönlendirilen seropozitif romatoid artrit hastaları grubuna ve sağlıklı gruba tam bir kulak burun boğaz muayenesi sonrası saf ses odyometri, timpanometri, kontralateral ve ipsilateral akustik refleks testi ve TEOAE testi yapılmıştır. Saf ses odyometri testi ile hava yolu ve kemik yolu eşikleri, konuşmayı alma eşiği, konuşmayı ayırt etme yüzdesi, rahatsız edici ses yüksekliği seviyeleri, en rahat ses seviyeleri de değerlendirilmiştir. Yapılan her bir test sonucu gruplar arasında ayrı ayrı karşılaştırılmıştır. Bulgular: RA'lı hasta grubunda 13 hastada bilateral SNİK (%32,5),1 hastada tek taraflı SNİK olmak üzere toplamında 14 kişide (27 kulak, %33,75) SNİK tespit edildi.RA'lı hastaların 2'sinde bilateral mikst tip (%5) işitme kaybı olduğu görüldü. Kontrol grubunda ise 2 hastada (%5) bilateral SNİK tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Both sensorineural and conductive hearing losses have been reported in patients with rheumatoid arthritis, but sensorineural hearing loss is more common (24-60%), and it is reported to occur due to the effect of rheumatoid arthritis on the inner ear. The aim of our study is to evaluate the auditory system in patients with rheumatoid arthritis. Materials and Methods: The study consisted of 2 groups. 40 volunteer participants diagnosed with seropositive rheumatoid arthritis who visited the rheumatology clinic at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty, and a control group consisting of 40 volunteer participants with normal hearing, supported by taking a medical history. Between December 2021 and December 2022, pure tone audiometry, tympanometry, contralateral and ipsilateral acoustic reflex tests, and TEOAE tests were performed on the seropositive rheumatoid arthritis patient group and healthy group, who were referred to us and were between the ages of 18-60, after a complete ear, nose, and throat examination. With pure tone audiometry test, air and bone conduction thresholds, speech reception threshold, speech discrimination percentage, uncomfortable loudness levels, and most comfortable levels were also evaluated. Each test result was separately compared between the groups. Results: In the RA patient group, SNHL was detected in a total of 14 individuals (27 ears, 33.75%) with bilateral SNHL in 13 patients (32.5%) and unilateral SNHL in one patient. Two RA patients had bilateral mixed-type (5%) hearing loss. In the control group, bilateral SNHL was detected in 2 patients (5%).