Üreme çağındaki kdınların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ve tutumlarını etkileyen faktörler
The attitude of women in reproductive age to healthy nutrition and factors affecting their behavior
- Tez No: 646815
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Bu çalışmada 15-49 yaş kadın hastaların beslenmeye ilişkin tutum ve davranışlarını belirlemek ve bunları etkileyebilecek faktörleri araştırmak amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya, Nisan – Mayıs 2020 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı E-ASM (Eğitim Aile Sağlığı Merkezi)'lere başvuran 15-49 yaş aralığında 200 kadın dahil edildi. Çalışmada hastaların onamı alınarak sosyo–demografik özellikleri, öz geçmişleri ile ilgili bilgileri sorgulayan sorular soruldu ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) uygulandı. (Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeğinin (SBİTÖ) geçerliliği ve güvenilirliği yüksektir.) Daha sonra katılan hastaların boy ve kilo parametreleriyle beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplandı, üreme çağındaki kadınların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ve tutumlarını etkileyen faktörler değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 21 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) kullanıldı. İkili değerlendirmeler için T-Testi ve üçlü gruplar arasındaki ilişki için ise Anova analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, it was aimed to determine the nutritional attitudes and behaviors of 15-49 year old female patients and to investigate the factors that may affect them. MATERIALS AND METHODS In this study, between April-May 2020, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital family medicine polyclinic and affiliated to Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital E-ASM (Education Family Health Center), It was aimed to determine the nutritional attitudes of women aged 15-49 and to investigate factors that may affect behavior. 200 women were included in the study. In the study, after obtaining the consent of the patients, questions regarding their socio-demographic characteristics and their background were asked, and the Attitudes Toward Healthy Nutrition Scale (SBİTÖ) was administered (The validity and reliability of the Attitudes towards Healthy Nutrition Scale is high.). Later, height and weight parameters and body mass index (BMI) of the participating patients were calculated, and the factors affecting the attitudes and attitudes of women in reproductive age towards healthy nutrition were evaluated. IBM SPSS Statistics 21 program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. T-Test for paired evaluations and Anova analysis methods for the relationship between triple groups were used.