Demir eksikliği anemisi olan kadınların anemi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve beslenme tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels about anemia and nutritional attitudes of women with iron deficiency anemia
- Tez No: 878963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Demir eksikliği anemisi dünya genelinde özellikle de üreme çağındaki kadınlarda çok sık görülmekte olan bir beslenme yetersizliğidir. Bu araştırma da anemi hakkındaki bilgi düzeyleri düşük olan kadınların beslenme tutumları da kötüdür hipotezinden yola çıkarak şu an ya da hayatlarının bir döneminde demir eksikliği anemisi tanısı almış olan 302 gönüllü yetişkin kadın ile kadınların demir eksikliği anemisi hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek, beslenme alışkanlıkları ile bağlantısını incelemek ve beslenme durumlarının saptanması araştırılmıştır. Çalışma verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21,0 paket programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Demir eksikliği anemisi kadınların fiziksel ve duygusal sağlığını her açıdan etkilediği için birçok olumsuz sağlık sorunlarıyla yakından ilişkilidir. Yanlış beslenme davranışı, demir eksikliği anemisi için önemli bir risk faktörü olduğundan dolayı beslenme eğitimi ve danışmanlığının önemli ve gerekli olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is a nutritional deficiency that is very common around the world, especially in women of reproductive age. In this study, based on the hypothesis that women with low knowledge about anemia have poor nutritional attitudes, 302 volunteer adult women who have been diagnosed with iron deficiency currently or at some point in their lives were interviewed to determine their level of knowledge about iron deficiency anemia, to examine its connection with their nutritional habits and to examine their nutritional status. detection has been investigated. The study data were evaluated statistically in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21.0 package program. Since iron deficiency anemia affects every aspect of women's physical and emotional health, it is closely associated with many negative health problems. It is known that nutritional education and counseling is important and necessary since incorrect nutritional behavior is an important risk factor for iron deficiency anemia.