Huzursuz bacaklar sendromu hastalarında retinal sinir lifi kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of retinal nerve fiber layer thickness by optical coherence tomography in patients with restless legs syndrome
  1. Tez No: 646816
  2. Yazar: AHMET BATUHAN DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Huzursuz bacaklar sendromu (HBS), bacaklarda rahatsız edici, kontrol edilemeyen hareket ettirme dürtüsüyle karakterize, uykuyla ilişkili bir hastalıktır. Literatürde patofizyolojisinde dopaminerjik disfonksiyon ve demir eksikliği ile ilişkilendirilmiştir. Retinal katmanlarda dopaminerjik nöronlar bulunmaktadır ve literatürde bu nöronların kaybının optik koherens tomografi (OCT) ile gösterildiği az sayıda çalışma mevcuttur. Biz de patofizyolojisinde dopaminerjik disfonksiyonun olduğu HBS'de retinal morfoloji değişimini prospektif olarak OCT ile incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğinde huzursuz bacaklar sendromu tanısını yeni alan 30 hasta ve benzer yaş ve cinsiyet grubundaki 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalarda ilk tanı sırasında ve takip eden 6. Ayında Fourier Domain-OCT ile peripapiller retinal sinir lifi tabakası (RNFL), makular, koroidal katmanların kalınlığı ölçülerek kaydedildi. Hasta ile kontrol grubu arasındaki farklılıklar ile 6 aylık takiplerdeki retinal morfolojik değişiklikler karşılaştırıldı ve klinik korelasyonları araştırıldı. Bulgular: Hastaların 17'si kadın 13'ü erkek, kontrol grubunda da aynı şekilde 17'si kadın 13'ü erkekti (p=1,000). Hasta grubun yaş ortalaması 38,8 ± 11,3 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 37,7 ± 8,4 yıldı (p=0,657). Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hasta grubunun ilk başvuru ve 6.ay OCT tetkikleriyle kontrol grubu arasındaki TSNIT analizinde ortalama üst kadran kalınlıkları hasta grupta daha sıklıkla incelmiş bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Restless legs syndrome (RLS) is a sleep-related disorder with an uncomfortable, uncontrollable urge to move the legs. In the literature, it has been associated with dopaminergic dysfunction and iron deficiency in its pathophysiology. There are dopaminergic neurons in the retinal layers, and there are studies in the literature showing the loss of these neurons with optical coherence tomography (OCT). We aimed to investigate the retinal morphology change prospectively with OCT in RLS with dopaminergic dysfunction. Patients and Methods: This prospective, controlled study was carried out in Istanbul Training and Research Hospital neurology clinic, and included 30 newly diagnosed RLS patients and 30 healthy controls. Peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL), macular and choroidal layers were measured and recorded with Fourier Domain-OCT during the initial diagnosis and in the following 6 months. The differences between the patient and the control group were compared with the retinal morphological changes in the 6-month follow-up and clinical correlations were investigated. Results: The mean age (38,8±11,3 vs 37,7±8,4 years, p = 0.657) and gender distribution (female/male, 17/13 vs 17/13, p=1,000) were similar between patient and control groups, respectively. In the TSNIT analysis of the patient group between the first admission and 6th month OCT examinations and the control group, mean upper quadrant thicknesses were found to be thinner more frequently in the patient group (p0,05).