Çocuk nöroloji polikliniğine senkop ile başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients admitted to the pediatric neurology outpatient clinic with syncope
  1. Tez No: 646825
  2. Yazar: ABDULLAH TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş-Amaç: Senkop ani şuur kaybı ve postural tonus kaybı ile karakterize global serebral hipoperfüzyona bağlı bir geçici bilinç kaybıdır. Epilepsi ile karışabildiği için ailelerde ciddi anksiyeteye neden olan, çocuk nöroloji polikliniğine sık başvuru nedenlerinden biridir. Bu çalışmada senkop yakınması ile başvuran çocuklarda senkop etyolojisinin ve epilepsi sıklığının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2016-01.01.2020 tarihleri ​​arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk nöroloji kliniğine senkop şikayeti ile başvuran toplam 300 çocuk retrospektif olarak incelendi. Sistemik ve nörolojik muayene bulguları, tam kan sayımı ve biyokimyasal testleri içeren laboratuvar bulguları (kan şekeri, elektrolitler, karaciğer-böbrek fonksiyon testleri), vitamin B12 ve folik asit seviyeleri, EKG, EKO, EEG ve kraniyal manyetik rezonans görüntüleme bulguları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 300 hastanın 116'sı (%38,7) erkek, 184'ü (%61,3) kız hastaydı. En sık senkop nedeni %76 ile vazovagal senkop idi. Diğer nedenler ise sınıflandırılamayan senkop (%12,7), ortostatik (%6,3) ve nörolojik nedenler (%5) idi. Çekilen iki EEG'de epileptik deşarjlar saptanan ve senkop atağı tekrarlayan 12 hasta (%4) epilepsi olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Syncope is a temporary loss of consciousness due to global cerebral hypoperfusion characterized by sudden loss of consciousness and postural tone. It is one of the common reasons for referral to the pediatric neurology outpatient clinic, causing serious anxiety in families as it can be confused with epilepsy. In this study, we aimed to determine the etiology of syncope and the frequency of epilepsy in children presenting with syncope. Materials and Methods: A total of 300 children who applied to the pediatric neurology clinic of the SBU Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.01.2016-01.01.2020 with the complaint of syncope were retrospectively analyzed. Systemic and neurological examination findings, laboratory findings including complete blood count and biochemical tests (blood glucose, electrolytes, liver-kidney function tests), vitamin B12 and folic acid levels, ECG, ECHO, EEG and cranial magnetic resonance imaging findings were evaluated. Result: Of the 300 patients included in the study, 116 (38.7%) were male and 184 (61.3%) were female. The most common cause of syncope was vasovagal syncope with 76%. Other causes were unclassified syncope (12.7%), orthostatic hypotension (6.3%) and neurological causes (5%). Twelve patients (4%) whose epileptic discharges were detected in two EEGs and whose syncope attack recurred were evaluated as epilepsy.