Senkop şikayeti ile başvuran çocukların etyolojik, klinik ve elektrokardiyografik bulguları
- Tez No: 932610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç:Senkop, beynin beslenmesinin azalmasına bağlı olarak aniden ortaya çıkan, kısa süreli olup kendiliğinden düzelen geçici bilinç kaybı olarak tanımlanmaktadır. Pediatrik popülasyonda senkop önemli bir endişe kaynağıdır. Çocuklarda en yaygın nedeni vazovagal senkoptur. Bu prospektif çalışma ile hastanemize senkop ile başvuran çocuk hastaların etyolojik, klinik ve elektrokardiyografik bulgularını değerlendirip en uygun yönetimin yapılması amaçlanmıştır. Yöntem:Prospektif çalışmamızda çocuk kardiyoloji polikliniğimize 1 yıl içinde senkop nedeni ile başvuran hastalar klinik, elektrokardiyografik ve etyolojik olarak değerlendirildi. Çalışmaya 101 hasta alınmış olup tüm hastalar çocuk nöroloji polikliniğine yönlendirildi. Hastaların tamamına ilk muayenede anamnez, fizik muayene, rutin kan tahlilleri ve elektrokardiyografi incelemesi yapılıp sonrasında tüm hastalara ekokardiyografi, elektroensefalografi, tilt table testi (eğik masa testi) ve manyetik rezonans görüntüleme yapıldı. Bulgular:Hastalarımızın %61,4'ü (n=62) kız olup, ortalama yaşı 165,4±38,93 ay idi. Prodromal semptomları olan hasta sayısı 82 (%81,2) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Syncope is defined as a transient loss of consciousness that occurs suddenly due to decreased brain nutrition, is of short duration and resolves spontaneously. Syncope is an important concern in the pediatric population. The most common cause in children is vasovagal syncope. In this prospective study, we aimed to evaluate the etiological, clinical and electrocardiographic findings of pediatric patients admitted to our hospital with syncope and to make the most appropriate management. Method: In our prospective study, patients who presented to our pediatric cardiology outpatient clinic with syncope within 1 year were evaluated clinically, electrocardiographically and etiologically. The study included 101 patients, all referred to pediatric neurology outpatient clinic. All patients underwent anamnesis, physical examination, routine blood tests and electrocardiography at the initial examination, followed by echocardiography, electroencephalography, tilt table test and magnetic resonance imaging. Results: 61.4% (n=62) of our patients were female; the mean age was 165.4±38.93 months. The number of patients with prodromal symptoms was 82 (81.2%).