Mülkiyet hakkı çerçevesinde kentsel dönüşüm
Urban regeneration in the context of the property right
  1. Tez No: 646837
  2. Yazar: HAKAN KARADABAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHULLAH BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kentsel dönüşüm, kişinin mülkü olan taşınmazını ilgilendiren bir uygulama süreci olduğundan, temel haklardan olan mülkiyet hakkını doğrudan etkilemektedir. Esasen kentsel dönüşümün gerçek ve görünür ilk amacı, kişinin eskiyen, köhneyen, yıpranan veya artık riskli hale gelen taşınmazını yenilemek ve korumak olduğundan mülkiyeti korumayı hedeflemektedir. Ancak uygulama sürecinde kentsel dönüşümün kamusal amacı olan riskli alan ve riskli yapıların ıslahı ile yenileme bölgelerinin iyileştirilmesi, sağlıklılaştırılması ve estetik hale getirilmesi hedefi, yer yer dönüşüme konu taşınmaz malikinin mülkiyet hakkını ikinci plana iterek, salt bu hedefe güdümlenmiş olmaktadır. Sürecin fiili uygulamalarında görülen ve bir nevi kaygıya dönüşmüş olan bu hedef, yasal düzenlemelerin oluşturulma aşamasında da kendini göstermektedir. Neticede mülkiyet hakkı, hem teorik hem de pratik alanda ötelenmekte ve kentsel dönüşüm uygulama ve projelerinin istenilen şekilde sonuçlandırılması öncelenmektedir. Bu çalışmada, kentsel dönüşüm uygulama aşamalarının, yasal düzenlemelerin yol açtığı veya açabileceği mülkiyet hakkı ihlallerine sebebiyet verebilecek hususlar üzerinde irdeleme yapılmıştır. Mülkiyet hakkı ihlalleri ile neticelenen düzenlemeler ile ilgili olarak Anayasa'nın 35.maddesinde yer alan mülkiyet hakkı özelinde, temel hak ve özgürlükler kapsamında öğreti ve yargısal kararlar çerçevesinde değerlendirmeler ve tartışmalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is a process of application that concerns the property of the person, which directly affects the property right of the fundamental rights. In fact, the real and visible first objective of urban regeneration is to renew and protect the property, which is old, worn, or now risky. However, the public aim of urban regeneration in the implementation process is to improve the rehabilitation areas with the improvement of risky areas and risky structures, to improve health and to make aesthetic goals, by pushing the property right of the real estate owner to the second stage, it is directed solely to this target. Fore mentioned objective, which has been seen in the actual practices of the process and has become a kind of concern, also shows itself theoretically during the process of the regulation. As a result, property rights are shifted both theoretically and practically, and urban regeneration applications and projects should be finalised as desired. In this study, the issues that could lead to violations of property rights, which are mainly caused by the legal arrangements of urban regeneration stages, were examined.In relation to the regulations that result in property violations, in the context of property rights placing in 35th article of The Constitution, within the scope of Rights and Freedoms, doctrinal and judical decisions have been discussed.