Wittgenstein ve Rorty: Dil felsefesi bağlamında bir inceleme
Wittgenstein and Rorty: A comparision in the context of language philosophy
  1. Tez No: 646874
  2. Yazar: HÜLYA URUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, mantık ve dil felsefesi alanlarında yaptığı çalışmalarla 20.yy'ın en önemli filozoflarından biri sayılan Ludwig Josef Johann Wittgenstein'ın gündelik dil felsefesinin önemli bir ismi olan Richard Rorty'nin pragmatist tavırla ele aldığı dil felsefesinin benzerlik ve farklılıkları gösterilmeye çalışılacaktır. Dille ilgili düşüncelerini, çifte felsefesi ile iki farklı şekilde temellendiren L. Wittgenstein ilk döneminde, zihinle dil ve dille dünya arasındaki bağlantıyı, analitik ruha uygun olarak mantık çerçevesinde ortaya koyar. Onun ikinci dönem felsefesi ise zihin-dil-dünya ilişkisini bir kenara bırakan, anlamın kullanım ile belirlendiği gündelik dil felsefesi olarak ifade edilir. Richard Rorty ise, özellikle felsefe tarihinde hakikat olarak sunulan fikirlerin olumsallığını, gündelik dil felsefesi ışığında göstermeye çalışır. Wittgenstein'ın ''dil oyunları'' kavramı, Rorty'nin, bu süreçte başvurduğu önemli noktalardan biri olacaktır. Bu kapsamda, 1. Bölümde Wittgenstein'ın çifte felsefesi ele alınacaktır. 2. Bölümde genel hatları ile pragmatizm ortaya konulacak ve onun üç büyük kurusucu olan C.S.Peirce, W.James ve J.Dewey'in felsefelerinin, Richard Rorty'i etkileyen noktaları vurgulanacak, Rorty'in dil felsefesi hakkındaki düşünceleri incelenecektir. 3. Bölümde ise Wittgenstein ve Rorty'nin dil felsefelerinin karşılaştırılması yapılarak, geleneksel felsefenin sorunlarının dilin yanlış anlaşılmasından kaynaklandığı sonucuna ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the similarities and differences of philosophy of language which was approached as ordinary language philosophy by Ludwig Josef Johann Wittgenstein who is accepted as one of the most significant philosophers of 20th century, and Richard Rorty who approached it in a pragmatic way. Wittgensteingrounds his thoughts on language in two periods. In the first period he puts the connection between mind and language and the world through logic and analytical spirit. His second period put the mind, the language and the world aside and expresses it as ordinary language philosophy in which the meaning is determined through usage. On the other hand, Richard Rorty tries to show the contingency of the ideas that were shown as facts through philosophe history through the light of ordinary language philosophy.“A language gam”is a term coined by Wittgenstein is a significant point for Rorty in this process. Within this framework, in the first part two periods of Wittgenstein are going to be reviewed. In the second part pragmatism will be presented with broad strokes and its three significant founders C. S. Peirce, W. James and J. Dewey will be highlighted by means of effecting Richard Rorty and then Rorty's opinions on the language philosophy will be examined. In the third part Wittgenstein and Rorty will be compared by means of language philosophy and the end result will be found as that the problems of traditional philosophy stems from the fact that language is misunderstood.