Hizmet kavramı bağlamında mükelleflerin mali müşavirlere bakışı: Kahramanmaraş örneği
Consultants perspective to financial consultants the context of service concept case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 646875
  2. Yazar: FAZLI BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUSTAFA KISAKÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyanın küreselleşmesiyle birlikte ticari alanda sınırlar kalkmış ve dolayısıyla muhasebenin de dünya çapında standardize edilmesi zorunluluğu doğmuştur. Bunun sonucu olarak da muhasebe sürecinde üretilen bilginin önemi daha da artmıştır. Dolayısıyla muhasebe meslek mensuplarının sunmuş oldukları hizmetin kalitesi de daha çok sorgulanır hale gelmiştir. Çalışmanın amacı, muhasebe mesleğine mensup kişi ve kuruluşların vermiş oldukları hizmet kalitesinin mükelleflerce yeterli bulunup bulunmadığını belirlemektir. Bu çerçevede Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren işletmeler incelenerek bir takım sınıflandırmalar yapılmıştır. Saha çalışmasında yüz yüze anket yöntemi uygulanmış, üretim, hizmet ve ticaret olmak üzere üç ayrı sektörde 305 işletmeyle anket yapılmıştır. Araştırmayla elde edilmiş olan veriler faktör analizi yapılmak suretiyle hizmet kalitesinin düzeyi tespit edilmiş, tespit edilen durum ise SERVQUAL ölçeği hizmet kalitesi boyutlarına göre adlandırılmıştır. Mükellefler değerlendirilirken mükelleflerin cinsiyetleri, işletmelerinin faaliyetlerinin konusu, işletmenin mükellefliyet türüne bağlı olarak hizmet kalitesine etki eden faktörleri farklı değerlendirdikleri görülmüştür. Yapılan anket mükelleflerin büyük çoğunluğunun muhasebecilerinden memnun olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte muhasebecilerinden memnun olmayan mükelleflerin ise memnuniyetsizlik sebebi olarak muhasebecilerinin yüksek ücret talep etmesini ve iletişim kopukluğunu ileri sürdükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the globalization of the world,commercial borders have been removed and therefore the necessity of the information produced in the accounting process has increased even more. Therefore the quality of the service offered by professional accountants has become more questionable. The aim of our study is to determine whether the service quality providet by individuals and organizations that are members of the accounting profession is found to be sufficient by the taxpayers. In this framework, some classifications have been made by examining the enterprises operating in Kahramanmaraş. Face-to-face survey method was used in the field study, and a survey was conducted with 305 enterprises in three different sectors: production, service and trade. The data obtained through the research were determinedby performing factor analysis, and the level of service quality was determined, and the detected situation was named according to the service quality dimensions of the SERVQUAL scale. While evaluating the taxpayers, it has been observed that taxpayers evaluate the factors affecting the service quality differently depending on their gender, the subject of their bussines activities, and the type of liability of the business. The survey has revealed that most of the taxpayers are satisfied with their acoountants. On the other hand, it has been observed that the taxpayers who are not satisfied with their accountants claim that their accountants demand high salaries and the communication gap is the reason for their dissatisfaction.