Gelişen teknolojinin peyzaj uygulamalarına yansıması
Reflection of developing technology in landscape applications
- Tez No: 646982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlık için vazgeçilmez olan teknoloji ihtiyaçlara cevap verici nitelikteki aletlerin tasarımı ve üretimi aşamalarındaki gerekli olan bilgi birikimi ve yeteneklerdir. Sürekli değişen ve gelişen teknoloji kullanıcıların günlük hayatlarındaki birçok alanda kolaylık sağlamakta ve daha fazla işi daha kısa zamanda tamamlama fırsatı sunmaktadır. Tekno-Gelişim alanında yaşanan gelişmeler kültürel kimliğin ve üretimin en kalıcı taşıyıcılarından olan mimarlık, peyzaj mimarlığı ve şehir bölge planlama gibi meslek disiplinlerini de etkilemektedir. Bu yönden bakıldığında peyzaj mimarlığı hem tasarım aşamasında hem de uygulama aşamalarında teknolojik gelişmelerden ayrı tutulamaz.“Hidroponik Yetiştiricilik”olarak da bildiğimiz topraksız tarım teknolojisi ile gübreleme, aşırı sulama ve ilaçlama gibi faktörlere gerek duymaksızın sebzeler, yumru kök içermeyen yeşillikler ve tıbbi bitkiler yetiştirmek mümkün. Bu uygulama ile hem bitki hastalıkları minumum düzeyde tutuluyor hem de verim normal tarıma oranla beş kat daha fazla seviyeye getiriliyor. Uygulama alanında karşımıza çıkacak örneklerin büyük bir kısmını da kent mobilyaları oluşturacaktır. Bu bağlamda; güneş enerjisi üreten ve depolayan oturma bankları, adımlardan enerji üreten ve elektirik enerjisine dönüştüren döşemeler, SIM kart özellikli akıllı ve çevreci çöp kutuları, hareket halindeki aydınlatma elemanları örnek verilebilir. Ayrıca bu örnekler peyzaj alanlarındaki sürdürülebilirlik açısından da oldukça önem taşıyan öğelerdir. Gelişmekte olan teknoloji beraberinde sürdürülebilir peyzaj olanaklarını da arttıracaktır. Kuşkusuz bitkisel ve yapısal elemanlar da teknolojinin gelişim göstermesinden etkilenecek tasarım elemanlarındandır. Sulamada kullanılan sistemlerin verimli kullanımlar sunması, hazır çim seçeneklerinin artması, farklı uygulama ve yapı malzemelerinin kullanılmaya başlaması şeklinde ilerlemeler sağlamıştır. Bu bağlamda gelişmekte olan teknolojik adımların incelenmesi ve sağladığı faydaların saptanması peyzaj mimarlığı alanında yapılan tasarım ve uygulama aşamalarına yansıması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is the knowledge and skills required in the design and production stages of tools that respond to human needs. Developing technology provides users with convenience in many areas of their daily lives and gives them the opportunity to complete more tasks in less time. The sudden and rapid developments in the field of technology also affect professional disciplines such as architecture, landscape architecture and urban and regional planning, which are the most permanent carriers of cultural identity and production. From this point of view, landscape architecture cannot be kept isolated from technological developments, both in the design stage and in the application stages. With soilless agriculture technology, which is also known as“Hydroponic Farming”, it is possible to grow vegetables, plants without tubers and medicinal plants without the need for such factors as fertilization, excessive irrigation, and medication. With this application, plant diseases are kept at a minimum level and yield is increased to five times higher than in normal agriculture. Urban furniture will be forming most of the examples we will encounter in the field of application. In this context, solar power generating and storing benches, floor coverings that generate energy from steps and convert them to electricity, smart and environmentally friendly garbage cans with SIM cards and mobile lighting elements can be given as examples. In addition, these examples are also very important in terms of sustainability in landscape areas. With developing technology, sustainable landscape opportunities will also increase. Undoubtedly, plant and structural elements are also design elements that will be influenced by the development of technology. The most obvious examples of this situation are the automatic and efficient use of irrigation systems, the increase in ready-to-use grass options, the use of different applications and building materials. In this context, examination of the developing technological steps and the determination of the benefits it provides are important in terms of their reflection in the design and implementation stages of landscape architecture.