Peyzaj mimarlığında yapı bilgi modellemesi
Building information modeling in landscape architecture
- Tez No: 934628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHRİBAN ŞAHAN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzün hızla gelişen teknolojileri, tasarım ve uygulama süreçlerini köklü bir şekilde dönüştürmektedir. Bu dönüşümün merkezinde yer alan Yapı Bilgi Modellemesi (YBM); mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörlerinde büyük bir paradigma değişikliği yaratmıştır. İşbirlikçi çalışma metodolojisi ile ortak çalışma alanı sunmakta, tasarım aşamasından yönetim aşamasına kadar birçok fayda sağlamaktadır. Peyzaj mimarlığı, doğa ile insan arasındaki ilişkiyi düzenleyen multidisipliner bir meslek olarak, tasarımda çok boyutlu düşünmeyi ve ekolojik hassasiyetleri dikkate almayı gerektirmektedir. Bu bağlamda Yapı Bilgi Modellemesi, peyzaj mimarlığı disiplininde yalnızca karmaşık projeleri yönetme ve süreçleri optimize etme konusunda yeni bir araç sunmakla kalmamakta, aynı zamanda sürdürülebilirlik, kaynak kullanımı ve çevresel etkiler gibi kritik konularda daha bilinçli kararlar alınmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışması, yapı bilgi modellemesinin peyzaj mimarlığı alanındaki yeri ve potansiyelini ele almaktadır. Yapı Bilgi Modellemesi'nin peyzaj tasarımı ve planlamasına katkıları, veri tabanlı tasarım anlayışının peyzaj projelerinde nasıl bir değişim yarattığı ve bu teknolojinin sunduğu olanakların farklı boyutlarıyla incelenmesini hedeflenmiştir. Ayrıca bir rehber niteliğinde olup, peyzaj mimarlığında Yapı Bilgi Modellemesi kullanımına yönelik bilgi birikimlerini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Yapı Bilgi Modellemesi yaklaşımının peyzaj tasarımı süreçlerine getirdiği yenilikleri ve karşılaşılan zorlukları ele alarak, gelecekteki uygulamalara ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly advancing technologies of today are fundamentally transforming design and implementation processes. At the heart of this transformation, Building Information Modelling (BIM) has created a significant paradigm shift in the architecture, engineering, and construction (AEC) industries. By offering a collaborative working methodology, BIM provides a shared workspace and brings numerous benefits from the design phase to the management phase. Landscape architecture, as a multidisciplinary profession that organizes the relationship between nature and humans, requires multidimensional thinking and ecological sensitivity in design. In this context, BIM not only offers a new tool for managing complex projects and optimizing processes in the field of landscape architecture, but also econtributes to more informed decision-making on critical issues such as sustainability, resource usage, and environmental impacts. This thesis examines the role and potential of Building Information Modeling in the field of landscape architecture. It aims to examine BIM's contributions to landscape design and planning, how data-driven design approaches have transformed landscape projects, and the various dimensions of the opportunities this technology offers. Furthermore, it serves as a guide, intending to increase the knowledge base on the use of BIM in landscape architecture. By addressing both the innovative advancements and challenges associated with the BIM approach in landscape design processes, this thesis endeavors to provide valuable insights for future practice and development.