Üniversite kampüslerinde öğrenci yaşantısının kalitesi: Gebze Teknik Üniversitesi örneği
Quality of student life in university campuses: Case of Gebze Technical University in Cayirova
- Tez No: 647049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geçmişten günümüze kadar yaşam kalitesi kavramı siyaset, ekonomi, psikoloji, sosyoloji, sağlık, eğitim gibi farklı disiplinlerde çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda toplumdaki yaşam koşullarını ölçmek ve elde edilen sonuçlar ışığında gerekli iyileştirme ve düzenlemeleri yapmak amaçlanmaktadır. Üniversite yaşam kalitesi çalışmaları da kentteki fonksiyonlardan biri olan ve küçük bir kent prototipi olarak kabul edebileceğimiz üniversite öğrencilerinin kampüsten duyduğu memnuniyet düzeyini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Gebze Teknik Üniversitesi öğrencilerinin, üniversitenin genel yaşam kalitesinden memnuniyet düzeylerini ölçmek ve üniversitenin öğrencilere sunduğu hizmetlerin öğrencilerin kampüs yaşantısından memnuniyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışma, öğrencilerin akademik konular, kampüsteki temel hizmetler (genel kütüphane hizmetleri, sağlık hizmetleri, yeme-içme olanakları, güvenlik ve otopark hizmetleri) ile sosyal olanaklardan (eğlence ve dinlenme faaliyetleri, öğrenci kulüpleri, spor faaliyetleri) memnuniyetlerine ilişkin faktörlere odaklanmaktadır. Çalışmada Gebze Teknik Üniversitesi'ndeki üniversite yaşam kalitesini ölçmek için tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen 355 öğrenci ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasına ilişkin yanıtlar, SPSS 20.0 programına aktarılmış, üniversite yaşam kalitesine ilişkin tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, faktör analizi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılarak, üniversite kampüslerinde yaşam kalitesi algısı üzerinde belirleyici olan konulara açıklık getirilmiştir. Yapılan tüm analizler sonucunda öğrencilerin üniversitenin akademik kalitesinden memnun oldukları buna karşı öğrencilerin yurdun kampüse olan mesafesinden ve sosyal imkânlarından memnun olmadıkları ortaya konulmuştur. Ayrıca öğrencilerin akademik ve idari yönden, imkânlar ve hizmetler yönünden ve sosyal ve kültürel yönden memnuniyetleri arttıkça genel memnuniyetlerinin de arttığı görülmüştür. Sonuç olarak üniversite akademik yönden iyi olmasına karşın öğrencilerin sosyalleşmelerine imkân tanıyacak faaliyetlerde bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
From time past to our present day, the concept of quality of life (QoL) has been studied in many different fields like politics, economics, psychology, sociology, health and education. The studies conducted were aimed at measuring the living conditions in society and the subsequent implementation of programmes and policies to improve these conditions based on the results obtained from such studies. Studies on QoL in universities are conducted on students in institutions of higher learning to determine the students' level of satisfaction with the universities. This work aims at determining the effects of the level of satisfaction on various services provided to students of Gebze Technical University by the university and the general QoL of the university has on the students. The study focuses on students' satisfaction with factors related to academics (academic and administrative staff, study workload, lecture halls, telecommunication services etc), opportunities and services (general library services, health services, dining services, security and car parking services) and social activities (recreational facilities, student clubs, sports facilities) in the campus environment. In measuring the QoL in Gebze Technical University, 355 students were sampled using the stratified sampling method. A questionnaire from is administered to these students. Reliability tests, factor, variance and multiple linear regression analyses were conducted using SPSS 20.0 software to explain university QoL at Gebze Technical University based on this surveys. As a result of all the analyses, it is revealed that the students are satisfied with the academic quality and the not satisfied with the dormitory and social facilities of the university offers. In addition, it is observed that when students' satisfaction increases in terms of academic and administrative aspects, opportunities and services, and social and cultural aspects, their general satisfaction also increase. As a conclusion, although the university is academically good, it is necessary to engage in activities that will enable students to socialize and spend their leisure time.