Organizasyonel öğrenme, ürün inovasyonu ve firma performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Examining the relationship between organizational learning, product innovation and firm performance: A research in banking sector
  1. Tez No: 647051
  2. Yazar: BETÜL AYŞE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; organizasyonel öğrenme, ürün inovasyonu ve firma performansı arasındaki ilişkiyi bankacılık sektöründe gerçekleştirilen saha araştırmasıyla incelemektir. Ayrıca araştırmada ele alınan değişkenlerin bankacılık sektöründeki çalışanların demografik özelliklerine (cinsiyet, yaş, eğitim durumları, kıdem) farklılık gösterip göstermediğini belirlemek de çalışmanın diğer bir amacıdır. Çalışmada öncelikle organizasyonel öğrenme kavramı ve boyutları, ardından inovasyon kavramı ve çeşitleri ve son olarak firma performansı konusu yerli ve yabancı yazın taramasıyla teorik olarak ele alınarak kuramsal çerçeve çizilmiştir. Daha sonra literatür taraması ve hipotezler başlığında daha önceki ampirik çalışmalar değerlendirilerek, araştırılan kavramlara yönelik hipotezler oluşturulmuştur. Teorik çerçevenin ardından bu üç değişkenin aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaya yönelik bankacılık sektöründe anket tekniğiyle gerçekleştirilen saha araştırmasıyla ilgili detaylara yer verilmiştir. Araştırmada organizasyonel öğrenme için Baker ve Sinkula (1999), ürün inovasyonu için Wang ve Ahmed (2004), firma performansı için Akgün ve diğ. (2013) tarafından geliştirilen ve güvenilirlikleri ispatlanarak literatürde kabul görmüş ölçekler kullanılmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen veriler SPSS for Windows 18 istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin tutarlılıklarına ve güvenilirliklerine bakmak için Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmış; faktör analizi yapılarak yapısal geçerlilikleri kontrol edilmiş, tüm değişkenlerin birbirleriyle ilişkisini tespit etmek üzere basit doğrusal regresyon analizi yapılmış, farklılıklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiş, demografik değişkenlere göre farklılıkları araştırmak için t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre organizasyonel öğrenmenin işletme performansı üzerinde, organizasyonel öğrenmenin ürün inovasyonu üzerinde, ürün inovasyonunun işletme performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi vardır. Organizasyonel öğrenmenin firma performansı üzerindeki etkisinde ürün inovasyonunun kısmi aracılık rolü vardır. Ayrıca demografik değişkenler ile organizasyonel öğrenme arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between organizational learning, product innovation and firm performance in the banking sector by field research. It is also another purpose of the study to select whether the variables which are discussed in the research show different demographic characteristics (gender, age, educational status, seniority) of the employees in the banking sector. Firstly, in the study, the concept and dimensions of organizational learning, then the concept and types of innovation, and finally the firm performance issue were theoretically addressed by scanning the domestic and foreign literature. Then in the literature review and hypotheses heading, previous empirical studies were evaluated and hypotheses were developed for the concepts investigated. Following the theoretical framework, details about the field research carried out by the survey technique in the banking sector to reveal the relationship between these three variables are included. In this research, scales which are accepted and their reliability have been proven in the literatüre have been used. The scales which were developed by Baker and Sinkula (1999) were used for organizational learning. The scales which were developed by Wang and Ahmed (2004) were used for the product innovation. The scales which were developed by Akgün et al. (2013) were used for the firm performance. The data obtained as a result of the research were analyzed with SPSS for Windows 18 statistics package program. In order to look at the consistency and reliability of the scales used in the research, Cronbach Alpha coefficient was calculated, structural validity was checked by factor analysis, simple linear regression analysis was performed to determine the relationship of all variables, differences were evaluated by one-way analysis of variance (ANOVA), to investigate differences according to demographic variables were performed t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). According to the results of the research, organizational learning on firm performance, organizational learning on product innovation, product innovation on firm performance have statistically significant and positive effect. Product innovation has a partial mediating role in the impact of organizational learning on firm performance. In addition, statistically significant differences were found between demographic variables and organizational learning.