Örgütsel öğrenme ve inovasyonun firma performansı üzerine etkisi: Taşımacılık sektörü örneği
The effect of organizational learning and innovation on firm performance: A case study on transportation sector
- Tez No: 570256
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma, örgütsel öğrenme ve inovasyonun firma performansı üzerine etkisi: taşımacılık sektörü örneği başlığı altında ele alınmıştır. Dolayısıyla örgütsel öğrenme, inovasyon ve firma performansı ile ilgili literatür taramaları yapılmış aynı zamanda tezle ilgili temel konulara da yer verilmiştir. Günümüzde yaşanan küreselleşme sürecinde firmaların uzun süre rekabetçi kalabilmeleri, performanslarını artırabilmelerine bağlıdır. Firma performansını etkileyen birçok yöntem ve teknik bulunmakla birlikte, inovasyon ve örgütsel öğrenme son yıllarda sıkça kullanılan önemli birer araç haline gelmiştir. Gerek yerli gerekse yabancı yazında örgütsel öğrenme, inovasyon ve firma performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok araştırmaya rastlanmakla birlikte, özellikle lojistik taşımacılık üzerine odaklanan çalışmaların sınırlılığı göze çarpmaktadır. Bu çalışmada,“bilgiyi elde etme ve paylaşma yoluyla örgütün potansiyel kavrama kapasitesinin arttırılması”anlamına gelen örgütsel öğrenme ile“işletme içerisinde yeni ürün, süreç, pazarlama stratejisi, teknoloji ve organizasyonel tekniği geliştirmeye yönelik tüm faaliyetler”olarak tanımlanabilecek örgütsel inovasyon olgusunun ve öncülü biçiminde görülebilecek olan inovasyon yöneliminin incelenerek; performans yönetimi ve performans ölçümü kavramlarını barındıran örgütsel performans üzerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışmanın uygulama bölümünde anket uygulaması yöntemi ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Ankara Temsilciliği'nde faaliyet gösteren 46 adet lojistik firması örnekleminden veri toplanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda; örgütsel öğrenme boyutları ile inovasyon ölçeği boyutları arasında genel anlamda pozitif yönlü ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Örgütsel öğrenme ile işletme performansı arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the impact of organizational learning and innovation on the firm performance: the case of transport sector. Therefore, literature surveys on organizational learning, innovation and firm performance were made and the main issues related to the thesis were also included. In today's globalization process, it is up to companies to stay competitive for a long time and to increase their performance. Although there are many methods and techniques affecting company performance, innovation and organizational learning has become an important tool frequently used in recent years. Although there are many studies examining the relationship between organizational learning, innovation and firm performance in both domestic and foreign literature, there is a limitation of the studies focused on logistics transportation in particular. In this study, organizational learning which means "increasing the capacity of the organization by obtaining and sharing information means all activities aiming to develop new product, process, marketing strategy, technology and organizational technique within the enterprise by examining the innovation orientation; This course aims to present the effects of performance management and performance measurement on organizational performance. In the application part of this study, data were collected from 46 sample logistics companies which are active in International Transporters Association (UND) Ankara Representative Office with questionnaire application method. As a result of the research; There is a positive relationship between organizational learning dimensions and innovation scale dimensions. It was concluded that there is a negative relationship between organizational learning and business performance.