Link between volatility and market activity at derivatives exchange eurex.
Vadeli işlem ve opsiyon piyasası eurex'teki fiyat oynaklığı ve piyasa aktivitesi arasındaki ilişki
- Tez No: 647070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT YILMAZ, DR. MICHAIL KOSLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışma aylık bazda vadeli işlem ve opsiyon piyasası Eurex'te fiyat oynaklığı ve piyasa aktiviteleri arasındaki ilişkiyi keşfetmeye yönelik kapsamlı bir çalışmadır. Çalışma hem opsiyon hem vadeli işlemler için iki oynaklık tipi olan tahmini oynaklık (Euro Stoxx 50 Endeksi gün sonu seviyelerine dayanan) ve VSTOXX oynaklık değerleri (Euro Stoxx 50 Endeksi'nin gerçek zamanlı piyasa fiyatlarına dayanan Euro Stoxx 50 Oynaklık Endeksi), 2 piyasa aktivite tipi olan işlem hacmi ve açık pozisyon kullanılarak yürütülmüştür. Gün sonu endeks seviyesinin doğası gereği, genel olarak da finansal veriler için, tahmini oynaklık GARCH methodu kullanılarak hesaplanmıştır. Kalan veri direk olarak dış kaynaklardan alınmıştır. Veri, 2007 Ocak ayı ve 2019 Ağustos ayı zaman aralığını içerir. Regresyon modeli kurulup geçmiş piyasa aktivitesi (1 ay geri), fiyat oynaklığı ve trend kullanılarak piyasa aktivitesi tahmin edilmiştir. Sonuçlar VSTOXX oynaklık değerlerinin bütün piyasa aktivitesi tipleri için hem vadeli işlem hem opsiyonda güçlü bir ilişkisi olduğunu gösterirken, GARCH ile hesaplanan tahmini oynaklığın sadece opsiyonların işlem hacmi ile güçlü bir ilişkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This is a comprehensive study of exploring the link between volatility and market actions at Derivatives Exchange Eurex on monthly basis. The study was conducted for both options and futures on two volatility types which are estimated volatility (based on Euro Stoxx 50 Index end of day levels) and volatility VSTOXX (Euro Stoxx 50 Volatility Index which is based on the real-time market prices of Euro Stoxx 50 options) and 2 market actions which are trading volume and open interests. Due to the nature of the end of day index levels, financial data in general, estimated volatility has been calculated by using the GARCH method. The rest of the data has been directly collected from external sources. Our data includes between January 2007 and August 2019. A regression model has been set and market action has been estimated by lagged market action (1 month lagged), volatility, and trend. Results revealed that volatility VSTOXX has a strong link with the current month's all type of market activity for both derivatives type while estimated volatility, calculated by the GARCH model, has an only significant relation with options' trading volume.