Yatırımcı duyarlılığı faktörünün pay piyasalarının getiri ve volatilitesi üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul Endeksleri üzerine bir uygulama
The effect of investor sentiment on stock market returns and volatility: An application on Borsa Istanbul Indices
  1. Tez No: 955373
  2. Yazar: MEHMETCAN SUYADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin amacı, yatırımcı duyarlılığının pay piyasası getirileri ve volatiliteleri üzerindeki etkisinin sınanmasıdır. Bu kapsamda 2010-2023 yılları arası günlük veriler kullanılarak Yatırımcı Duyarlılığı Endeksi oluşturulmuş ve pay endeksleri ile ilişkisi incelenmiştir. Endeks inşasında Temel Bileşenler Analizi (PCA) kullanılırken, endeksin getiriler ve volatilite üzerindeki etkisi Dışsal Değişkenli Otoregresif Hareketli Ortalama (ARMAX) ve Üssel Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Varyans (EGARCH) modelleri vasıtasıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar yatırımcı duyarlılığının Borsa İstanbul gösterge ve sektör endekslerinin getirileri üzerinde negatif, volatiliteleri üzerinde ise pozitif etkisi olduğunu göstermiştir. Alt örneklemler kullanılarak gerçekleştirilen analizler ise yatırımcı duyarlılığının Covid-19 öncesi dönemde pay piyasalarında etkili olduğunu, Covid-19 sonrası dönemde ise etkisini kaybettiğine işaret etmektedir. Bu sonuç temel bilgiye dayanmayan irrasyonel kararların piyasalar üzerindeki etkisinin kriz dönemleri sonrasında ortadan kaybolduğunu, bir başka ifade ile gürültünün geri planda kalarak yatırım kararlarının daha rasyonel bir zemine oturduğunu göstermektedir. Son olarak portföy performans metrikleri kullanılarak gerçekleştiren performans analizleri genel itibariyle yatırımcı duyarlılığının yüksek volatilite yarattığı sektörlerde yatırım performansının düşük/orta, düşük volatilite yarattığı sektörlerde ise yatırım performansının orta/yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of investor sentiment on stock market returns and volatility. Accordingly, the study constructs an Investor Sentiment Index using daily data from 2010 to 2023 and explores the link between sentiment and stock market indices. Principal Component Analysis (PCA) is employed in the construction of the index, while its effects on returns and volatility are analyzed through the Autoregressive Moving Average with Exogenous Variables (ARMAX) and Exponential Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (EGARCH) models. The findings indicate that investor sentiment has a significant negative effect on returns and a significant positive effect on the conditional volatility of Borsa İstanbul benchmark and sectoral indices. Sub-sample analyses also reveal that investor sentiment played a significant role in stock markets before the Covid-19 period, whereas its influence appears to have weakened in the post Covid-19 period. These results suggest that the effect of irrational decisions driven by non-fundamental information on the markets diminished following periods of crisis. In other words, the noisy trading activity receded into the background and investment decisions became more rational. Lastly, performance analyses using various performance metrics generally indicate that investment performance tends to be low to medium in the sectors where investor sentiment generates high volatility. On the other side, performance is medium to high in sectors where investor sentiment generates low volatility.