Ebeveynlerin aşamalı yardımla öğretim becerileri ve otizmli ergenlerin hedef becerisi üzerinde ebeveyn koçluğunun etkililiği
The effectiveness of the teaching skills of parents on the method of gradual guidance and parent coaching on the target skilss of adolescents with autism
  1. Tez No: 647069
  2. Yazar: TURGUT BAHÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ODLUYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın amacı ebeveyn koçluğu uygulamasıyla sunulan aşamalı yardımla öğretimin ebeveynlerin öğretim becerileri ve OSB'li ergenlerin market alışverişi becerisini öğrenmesi üzerindeki etkililiğinin incelenmesidir. Bu araştırma kapsamında öncelikle araştırmaya katılan ebeveyn katılımcılar ile OSB'li çocuklarına öğretilecek beceriyi belirlemek için sosyal geçerlik belirleme yollarından biri olan öznel değerlendirme yoluyla görüş almak üzere yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Ebeveyn katılımcılar için bağımlı değişken aşamalı yardımla öğretim yöntemiyle OSB'li ergen katılımcılara öğretim sunma becerisini edinmedir. Ebeveyn katılımcılar için bağımsız değişken OSB'li ergen katılımcılar için belirlenen hedef becerinin edinilmesini sağlamada kullanılan aşamalı yardımla öğretim uygulamasını kullanmalarını sağlamak için sunulan ebeveyn koçluğu eğitim sürecidir. Araştırmaya yaşları 16-17 arasında değişen OSB'li dört ergen ve ebeveynleri katılmıştır. Araştırmanın uygulama oturumlarının hepsi toplumsal ortamda gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre ebeveyn katılımcılar kendilerine sunulan koçluk desteği ile aşamalı yardımla öğretim yöntemini uygulayabilmiştir. OSB'li ergen katılımcılar ebeveynleri tarafından sunulan eğitim ile market alışverişi becerisini öğrenebilmiştir. Ebeveyn katılımcılar ve OSB'li ergen katılımcılar çalışma bittikten sonra da beceriyi sergileyebilmiştir ve öğrendikleri becerileri genelleyebilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of teaching with the help of the gradual guidance offered by the parent coaching application on the teaching skills of the parents and the market shopping skills of adolescents with ASD. Within the scope of this research, semi-structured interviews were conducted with the parents who participated in the research to get opinions through subjective evaluation, which is one of the ways of determining the skill to be taught to their children with ASD. The research was carried out with multiple probe design with probe trials across subject was used which is one of the single subject research models. The dependent variable for the parent participants is to achieve the skill of offering instruction to adolescent participants with ASD, with the help of the gradual guidance teaching method. The independent variable for the parent participants is the teaching process of parent coaching offered them to use the gradual guidance practice which is used in providing the target skill determined for adolescent participants with ASD to be acquired. Four adolescents with ASD aged between 16-17 and their parents participated in the study. Application sessions of the research were all held in a social environment. According to the research findings, parent participants were able to apply the method of gradual guidance with the coaching support offered to them. Adolescent participants with ASD were able to learn the skills of market shopping with the education offered by their parents. Parent participants and adolescents with ASD were able to exhibit the skill after the study was finished and generalized the skills they learned.