Kütüphane binalarında tahliye yönetimi
Evacuation management in library buildings
  1. Tez No: 647090
  2. Yazar: BÜLENT AÇIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tahliye, yangın güvenlik konseptlerinin bir parçasıdır. Tahliye güvenliği ve hızı yapısal, teknik ve yönetimsel yangın güvenlik tedbirlerden doğrudan etkilenmektedir. Tahliye güvenliğini ve hızını etkileyen diğer bir husus ise insan faktörüdür. Tahliye hızlarının hesaplanmasında genel olarak iki model kullanılmaktadır. Tahliye hızı makroskobik modellerde manuel olarak hesaplanırken, mikroskobik modellerde dijital olarak hesaplanmaktadır. Makroskobik modellerde insan davranışına etki eden çevresel faktörler istenilen düzeyde yansıtılamazken, mikroskobik modellerde insan faktörü tam olarak simüle edilememektedir. Bu çalışmanın amacı tahliye sürelerinin hesaplanmasında makroskobik ve mikroskobik modellerle elde edilen bulguların karşılaştırılmasıdır. Tahliye tatbikatı üniversite bünyesinde hizmet veren kütüphanede gerçekleştirilmiştir. Aynı şekilde tahliye simülasyonu da üniversite kütüphanesi için kurgulanmıştır. Normal şartlar altında gerçekleştirilen tahliye tatbikatına ve simülasyonuna 296 kişi/ajan katılmıştır. Analiz sonucunda her iki model sonuçlarının farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca makroskobik model üzerinde çevresel faktörlerin ve mikroskobik model üzerinde insan faktörünün hesap edilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evacuation is part of fire safety concepts. The safety and speed of evacuation are directly affected by structural, technical and administrative fire safety measures. Another factor affecting the safety and speed of evacuation is the human factor. In general, two models are used in the calculation of evacuation rates. The evacuation rate is calculated manually in the microscopic models, and digitally in the microscopic models. Neither the environmental factors affecting the human behaviors can be reflected at the desired level in macroscopic models, nor the human factor in microscopic models can be fully simulated. The aim of this study is to compare the findings obtained from macroscopic and microscopic models. The evacuation exercise has been conducted in the university library. Similarly, the evacuation simulation has been designed for the university library. 296 individuals / agents have participated in the evacuation practice and simulation performed under normal conditions. The results of both models have been found to be different. Furthermore, it has been determined that the human factor on the microscopic model and the environmental factors on the macroscopic model cannot be calculated.