Hemşirelerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' critical and creative thinking skills and their perceptions of individualized care
- Tez No: 647153
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, hemşirelerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri ile bireyselleştirilmiş bakım algılarını belirleyerek aralarındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri incelemek amacı ile tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve karşılaştırmalı türde planlandı. Araştırmanın evrenini, özel bir hastanede çalışan 260 hemşire oluşturdu. Örneklemini ise, herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmaksızın, araştırmanın amacı, içeriği, yöntemi konusunda bilgilendirme sonrası araştırmaya katılmayı kabul eden, yazılı olarak izin alınan ve cerrahi, dahiliye, yönetim, yoğun bakım ve karma servis bölümlerinde çalışan 160 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında,“Yapılandırılmış Bilgi Formu”,“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği Beceri Boyutu (EDEÖ-Beceri)”,“Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçeği (NKYÖ)”ve“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-A-Hemşire Versiyonu (BBSA-Hemşire)”kullanıldı. Verilerin analizi, SPSS 22.0 paket programı ile tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Hemşirelerin“EDEÖ-Beceri”toplam puan ortalaması 45,06±5,32, NKYÖ puan ortalaması 8,12±9,0,“BBSA-Hemşire”toplam madde puan ortalaması 4,10±0,70 idi.“BBSA-Hemşire”alt boyutlara ilişkin madde puan ortalamalarının“Karar Verme Kontrolü”4,44±0,79,“Klinik Durum”4,30±0,79 ve“Kişisel Yaşam Durumu”4,10±0,85 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was planned as descriptive, correlational and comparative determine the nurses' critical and creative thinking skills and individualized care perceptions of nurses and in order to evaluate the influence of the relations and individual characteristics between them. The research population consisted of 260 nurses who worked at a private hospital. The sampling group consisted of 160 nurses, who were chosen without using any sampling method from the surgical, internal medicine, management, intensive care and mixed services of the hospital, who agreed voluntarily to participate the study. The research data were collected with“Structured Question Form”,“Critical Thinking Disposition Scale- Skill Dimension (CTDS-Skill), ”How Creative are You? Scale (HCYS)“ and ”Individualized Care Scale-A-Nurse Version (ICS-Nurse version)“. The analysis of the data was carried out using descriptive, comparative and correlational statistics with SPSS 22.0 package program. Critical Thinking Disposition Scale- Skill Dimension total score average was 45,06±5,32, How Creative are You? Scale total score average was 8,12±9,0, the total item points average score of ICS (Nurse version) was 4,10±0,70. Sub-dimensional item points average of ICS-Nurse version were determined as ”Decisional Control“ 4,44±0,79, ”Clinical Situation“ 4,30±0,79 and ”Personal Life Situation" 4,10±0,85.