Agresif posterior prematüre retinopatisi tedavisinin uzun dönem anatomik ve fonksiyonel sonuçları
Long term anatomic and functional results of agressive posterior retinopathy of prematurity treatment
- Tez No: 647200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Agresif posterior prematüre retinopatisi (APPR) nedeniyle tedavi edilen olguların uzun dönem refraktif durumları ile ön ve arka segment bulgularının geriye dönük olarak incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ile Aralık 2015 tarihleri arasında çalışmaya dahil etme kriterlerine uygun, APPR tanısıyla tedavi edilip takipleri yapılan 47 olgunun 94 gözü ve prematüre doğup prematüre retinopatisi (PR) geliştirmeyen 35 olgunun 70 gözü dosyalarından geriye dönük olarak tarandı. Olgular tedaviye göre, lazer, enjeksiyon (bevacizumab) ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Tüm olguların biyomikroskopik ve fundoskopik muayene bulguları, ambliyopi, anizometropi, şaşılık durumları değerlendirildi. Sikloplejik refraksiyonları, en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), aksiyel uzunlukları (AU) kaydedildi. Bulgular: Tüm gruplar doğum haftası (DH), doğum ağırlığı (DA), tedavi haftası açısından benzerdi. Zon 1'de hastalık oranı enjeksiyon grubunda, zon 2 posterior'da hastalık oranı lazer grubunda daha yüksek bulundu (p=0,016). Lazer grubunda tedavi sonrası rekürrens oranı %37,5, rekürrens süresi 2,9±1,2 hafta, enjeksiyon grubunda ise rekürrens oranı %26,6, rekürrens süresi 8,5±1,7 haftaydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Retrospective analysis of long-term refractive status, anterior and posterior segment ocular findings of patients treated for aggressive posterior retinopathy of prematurity (AP-ROP). Methods: Between January 2009 and December 2015, 94 eyes of 47 cases who were treated and followed-up with the diagnosis of AP-ROP and 70 eyes of 35 cases who were born premature but did not develop retinopathy of prematurity (ROP) were screened retrospectively. The cases were divided into laser photocoagulation, anti-VEGF injection and control groups according to treatment. Slit lamp and fundus examination findings, presence of amblyopia, anisometropia and strabismus of all cases were evaluated. Cycloplegic refractions, best corrected visual acuity (BCVA), axial length (AL) were recorded. Results: The groups were similar in terms of gestational week (GW), birth weight (BW), and treatment week. The disease rate was higher in the injection group in zone 1 and in the posterior zone 2 in the laser group (p=0.016). The recurrence rate after treatment was 37.5% in the laser group, the recurrence time was 2.9 ± 1.2 weeks, in the injection group the recurrence rate was 26.6%, and the recurrence time was 8.5 ± 1.7 weeks.