Prematüre retinopatisi ile hematolojik değerler arasındaki ilişkinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between retinopathy of prematurity and hematological values
  1. Tez No: 722682
  2. Yazar: ZEKİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Prematüre retinopatisi (ROP) dünya çapında çocukluk çağı görme kaybının önde gelen sebeplerinden biridir. Çalışmamızın amacı ROP ile hematolojik risk faktörleri arasında klinik ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmamızda 1 Ocak 2014 ile 1 Haziran 2021 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde gebelik yaşı ≤35 hafta veya doğum kilosu ≤1500 gr olan 50 ROP tanısı alan hasta ile 50 ROP tanısı almayan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Bebeklerin doğum ağırlıkları, gebelik haftaları, ne kadar süreyle oksijen aldıkları, mekanik ventilasyon desteği alma durumları postnatal ilk gün ve 28. gün hemogram sonuçları ve demografik özelikleri kaydedildi. Çalışmamızda ROP tespit edilen 50 bebeğin %30'unun evre 1 zone 2, %14'ünün evre 1 zone 3, %8'inin evre 2 zone 1, %20'sinin evre 2 zone 2, %8'inin evre 2 zone 3 ve %20'sinin ise evre 3 zone 2 olup, 7 bebekte preplus hastalık, 3 bebekte plus hastalık, 1 bebekte ise agresif posterior prematüre retinopatisi geliştiği saptandı. ROP saptanan bebeklerin 22'sinde (%44) lazer fototerapi gereksinimi oldu. Tedavi edilen bebeklerin doğum ağırlıkları ve gestasyonel yaşları edilmeyenlere göre anlamlı olarak daha düşük bulundu. Çalışmamızda ilk gün hemoglobin (Hg) (p= 0,002) ve kırmızı kan hücre sayısı (RBC) (p= 0,011) düzeyi ortalamaları ile 28. gün Hb (p= 0,001), ortalama eritrosit volümü (MCV) (p= 0,027), mean corpusculer hemoglobin (MCH) (p= 0,004) ve mean corpuscular hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) (p= 0,047) düzeyi ortalamalarının ROP olan bebeklerde ROP olmayanlara göre anlamlı derecede düşük olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak ROP'un risk faktörlerinin bilinmesi ve bu risk faktörlerini önleyecek koruyucu ve tedavi edici önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu şekilde ROP'un sıklığının azaltılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Retinopathy of prematurity (ROP) is one of the leading causes of childhood vision loss worldwide. The aim of our study is to reveal the clinical relationship between ROP and hematological risk factors. In our study, files of 50 patients with a gestational age of ≤35 weeks or a birth weight of ≤1500 g with a diagnosis of ROP and 50 patients without a diagnosis of ROP in Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Neonatal Intensive Care Unit between January 1, 2014 and June 1, 2021. Reviewed retrospectively. Birth weights, weeks of gestation, how long they received oxygen, the status of receiving mechanical ventilation support, postnatal first day and 28th day hemogram results and demographic characteristics were recorded. In our study, 30% of 50 infants with ROP were found in stage 1 zone 2, 14% in stage 1 zone 3, 8% in stage 2 zone 1, 20% in stage 2 zone 2, 8% in stage 2 zone 3 and 20% were stage 3 zone 2, 7 infants had preplus disease, 3 infants had plus disease, and 1 infant developed aggressive posterior retinopathy of prematurity. Laser phototherapy was required in 22 (44%) of infants with ROP. Birth weights and gestational ages of the treated babies were found to be significantly lower than the untreated babies. In our study, mean hemoglobin (Hg) (p= 0.002) and red blood cell count (RBC) (p= 0.011) levels on the first day and Hb on the 28th day (p= 0.001), mean erythrocyte volume (MCV) (p= 0.027), mean it was determined that the mean corpuscular hemoglobin (MCH) (p= 0.004) and mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC) (p= 0.047) levels were found to be significantly lower in infants with ROP than in infants without ROP. As a result, it is necessary to know the risk factors of ROP and to take preventive and therapeutic measures to prevent these risk factors. In this way, we believe that the frequency of ROP can be reduced.