Okul öncesi öğretmenlerinin algılanan örgütsel destek ve öz-yeterlik düzeyleri ile mesleki benlik saygıları arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational support, self-efficacy and professional self-esteem levels of pre-school teachers
  1. Tez No: 647279
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YILDIRIM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mesleki benlik saygısı, öğretmenlerin hem mesleki çabalarını ve başarılarını hem de kişisel ve mesleki doyumlarını belirleyen önemli bir benlik yapısıdır. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin mesleki benlik saygıları ile algılanan örgütsel destek ve öz-yeterlik inancı düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Çalışma Eskişehir ili merkez ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapan 183 (iki erkek, 181 kadın) okul öncesi öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri“Arıcak Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği”,“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ve“Öz-Yeterlik Ölçeği”ile 2018-2019 öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Verilerin analizi ilişkisiz örneklemler için t-testi, korelasyon ve regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular mesleki benlik saygısının öğretmenlerin çalıştıkları kurum türüne göre farklılaşmadığını göstermiştir. Bunun yanında mesleki benlik saygısının, algılanan örgütsel destek ve öz-yeterlik ile olumlu yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olmasına rağmen mesleki deneyim ile anlamlı bir ilişki göstermediği ortaya çıkmıştır. Son olarak hem algılanan örgütsel desteğin hem de öz-yeterlik inancının mesleki benlik saygısının anlamlı birer yordayıcısı oldukları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular okul öncesi öğretmenleri ile ilgili görgül ve kuramsal çalışmalar bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional self-esteem is an important factor that determines both the professional efforts and achievements of teachers and their personal and professional satisfaction. This study examines the relationships between professional self-esteem, perceived organizational support, and self-efficacy beliefs of preschool teachers. The study was carried out with 183 (two males, 181 females) preschool teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Eskişehir. The data were collected in the spring term of 2018-2019 academic year with the“Arıcak Professional Self-Esteem Scale”,“Perceived Organizational Support Scale”and“Self-Efficacy Scale”. The data were analyzed via independent samples t-test, correlation, and regression analysis. Results showed that professional self-esteem does not differ according to the type of institution where teachers work. In addition, it was revealed that a positive meaningful relationship between professional self-esteem, organizational support, and self-efficacy. On the other hand, there is no significant relationship between professional self-esteem and professional experience. Finally, perceived organizational support and self-efficacy were the significant predictors of professional self-esteem. Moreover, results showed that perceived organizational support is the most powerful predictor of professional self-esteem. The results were discussed in the context of empirical and theoretical studies on preschool teachers.