Kolektif öğretmen yeterliği, algılanan yönetici desteği ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between collective teacher competence, perceived supervisor support and problem solving skills
- Tez No: 944431
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı kolektif öğretmen yeterliği, alglanan yönetici desteği ve problem çözme becerileri arasındaki ilişki düzeylerini araştırmaktır. Örgütsel yapılar içerisinde en önemli etkiye sahip olan bireylerin öneminin arttığı günümüz koşullarında bireylerin örgütteki varlıklarını koruyabilmeleri önemli görülmektedir. Bireylerin günün koşullarına ayak uydurabilecek yeterlik ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Örgüt yöneticileri bireylerin eksik olan veya geliştirilmesi gereken yönlerin tespit etmesi ve bu eksiklerin giderilmesi için hizmet içi eğitimler, kurs ve seminer programları ve tecrübeli çalışanların desteklerinin de alınarak giderilmeye çalışılmalıdırlar. Yeni olay ve durumlara alışma ve kabullenme durumları her bireyde aynı zaman kavramı içerisinde oluşmamaktadır. Bazı bireyler teknolojiye ayak uydurma noktasında sorun yaşarken bazı bireyler ise tecrübe eksikliği nedeniyle sorunlar yaşamaktadırlar. Yeni olay ve durumlar ile baş edebilme becerisinin bireylere kazandırılması gerekmektedir. Yöneticiler bu noktada iş görenlerin işe karşı tutum ve davranışlarını gözlemlemeli problem durumunda çalışanlarına destek olmalı, yeni sürecin çabuk kabullenilmesine ve kriz durumlarının en kısa sürede atlatılması için yönetici rehberliği önemli görülmektedir. Bu çalışmada nalışmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 ve 2024-2025 eğitim öğretim yıllarında Zonguldak il ve ilçelerinde görev yapan 6722 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini Zonguldak il ve ilçelerinde görev yapan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademesinde görev yapan 450 öğretmen oluşturmaktadır. Bireylerin belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla öğretmenlere“Kolektif Yeterlik Ölçeği, Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği ve Yetişkinler İçin Problem Çözme Becerileri Ölçeği”olmak üzere üç adet ölçek uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilein analizinde yüzde ve frekans, ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Gruplar arası ortalamaların karşılaştırılmasında hangi istatistiklerin kullanacağını belirlemek amacıyla puan dağılımları incelenmiştir. Kolmogorov–Smirnov testi, çarpıklık ve basıklık katsayıları incelendiğinde puan dağılımların normal dağılım sergilediği görülmüştür. Bundan dolayı öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği, algılanan yönetici desteği ve problem çözme becerileri algıları incelenirken parametrik testlere başvurulmuştur. Son olarak öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği ve problem çözme becerileri algılanan yönetici desteğini olumlu yönde ve anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship levels among collective teacher efficacy, perceived administrative support, and problem-solving skills. In today's conditions, where the importance of individuals, who have the most significant impact within organizational structures, has increased, it is considered important for individuals to maintain their presence in the organization. Individuals must have the competence and experience to adapt to today's conditions. Organizational managers should identify the aspects of individuals that are lacking or need to be developed, and try to eliminate these deficiencies by providing in-service training, course and seminar programs, and with the support of experienced employees. Getting used to and accepting new events and situations does not occur in the same time concept for every individual. While some individuals have trouble keeping up with technology, some individuals experience problems due to lack of experience. Individuals need to be taught the ability to cope with new events and situations. At this point, managers should observe the attitudes and behaviors of employees towards work and support their employees in case of problems. Managerial guidance is considered important for the rapid acceptance of the new process and overcoming crisis situations as soon as possible. In this study, the general screening model, one of the quantitative research methods, was used. The universe of the research consists of 6722 teachers working in Zonguldak province and its districts in the 2023-2024 and 2024-2025 academic years. The sample of the study consists of 450 teachers working at pre-school, primary school, secondary school and secondary education levels in Zonguldak province and its districts. In determining the individuals, the appropriate sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used. In order to collect data in the study, three scales were applied to the teachers:“Collective Efficacy Scale, Perceived Supervisor Support Scale and Adult Problem Solving Skills Scale”. Data analysis was done using the SPSS statistical program. Percentage, frequency, mean and standard deviation analyses were used in the analysis of data. Score distributions were examined to determine which statistics would be used to compare means between groups. When the Kolmogorov–Smirnov test, skewness and kurtosis coefficients were examined, it was seen that the score distributions exhibited a normal distribution. Therefore, parametric tests were used to examine teachers' perceptions of collective teacher efficacy, perceived administrative support, and problem-solving skills. Finally, it was determined that teachers' collective teacher efficacy and problem-solving skills positively and significantly predicted perceived administrator support.