Okul öncesi eğitimde öğretmen veli çatışma durumlarının incelenmesi
Investigation of conflict situations between teacher and parents in preschool education
- Tez No: 730287
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitimde öğretmenle-veli arasındaki çatışma durumlarını incelemek, çatışmanın nedenlerini belirlemek ve çatışmanın çözümüne yönelik önerileri öğretmen görüşleriyle sunabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma Yozgat ili Merkez ilçesinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında resmi anaokulu ve ana sınıflarında çalışan 50 öğretmenle görüşülmüştür. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Öğretmenler tarafından algılanan, öğretmen-veli çatışması durumlarını belirlemek üzere yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, okul öncesi öğretmenleri ile velilerin en çok hissedilen çatışma boyutunda çatışmalar yaşadıkları belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin velilerle çatışmaya girdikleri konular: Veli beklentilerinin çok yüksek olması, velilerin okul öncesi eğitimin kazanımları içinde yer almayan harf öğretimi ve sure ezberi konusunda taleplerde bulunmalarıdır. Öğretmenlerin algısıyla, çatışmanın en önemli nedeni ise veli kaynaklı durumlar olarak gruplanan, velilerin okul öncesi eğitim konusunda bilgi eksiklikleri olması ve okul öncesi eğitime gereken önemin verilmemesidir. Okul öncesi eğitimde öğretmen veli çatışmasının öğretmenlerin işlerine en önemli etkisinin psikolojik boyutta olduğu, öğretmenlerin motivasyonlarını düşürdüğü ve performanslarını azalttığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin velilerle çatışmaları azaltmak için önerileri uzlaşma boyutunda yoğunlaşmaktadır. Okul öncesi eğitimde öğretmenlerin kendilerine yönelik velilerden beklentileri; öğretmenlere saygılı davransınlar, öğretmenlere eğitim konusunda destek versinler, öğretmenlerle işbirliği yapsınlar, öğretmenlere güvensinler, öğretmene ve sınıfa müdahale etmesinler. Okulda öğrencilere öğretilenleri evde tekrar ettirsinler, eve gönderilen çalışmalarda çocuklara yardım etsinler ve çocuklarının gelişimine destek versinler olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the conflict situations between teachers and parents in pre-school education, to reveal the main causes of conflicts and the methods used to solve the conflict, based on teachers' opinions. The general framework of the study, what are the reasons for teacher-parent conflicts encountered in pre-school education? It was fictionalized on the question. The sample of the study was determined as 50 teachers from the universe who were working in the state-affiliated kindergartens in the 2020-2021 academic years in Centre District of Yozgat Province. The research was conducted using qualitative research method. A semi structured interview form was used to reveal teacher-parent conflict situations perceived by teachers. Research findings show that teachers have conflicts with parents. According to the research findings, it is determined that preschool teachers and parents have experienced most of the conflicts in the felt conflict dimension. The issues that preschool teacher's conflict with parents are; high expectations of parents and their demands on letter teaching and time memorization which are not included in the achievements of pre-school education. According to the teachers' perception, the most important reason for the conflict is the parents' lack of knowledge about pre-school education, which is grouped as parent-related situations, and the lack of importance given to pre-school education. It has been determined that the most important effect of teacher-parent conflict on teachers' work in pre-school education institutions is in the psychological dimension, reducing teachers' motivation and reducing their performance. The recommendations of teachers to reduce conflicts with parents are concentrated in the dimension of reconciliation.The expectations of teachers from parents in pre-school education; they should treat the teachers with respect, support the teachers in education, cooperate with the teachers, trust the teachers and not interfere with the teacher and the class. They are classified as having students repeat at home what they are taught at school help children in homework and support their children's development.