Turkey and Germany relations in the context of immigration: Effects of Syrian refugee crisis on bilateral relations
Göç bağlamında Türkiye ve Almanya ilişkileri: Suriyeli mülteci krizinin ikili ilişkilere etkileri
- Tez No: 647290
- Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG WESSELS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Uluslararası çevre, devletlerin çıkarlarındaki değişiklikler nedeniyle değişken ve daima canlı bir yapıya sahiptir. Bu değişken uluslararası ortamda devletler, değişen dünya düzenine ayak uydurmak için çıkarları doğrultusunda işbirliği yaparlar. Türkiye ve Almanya geçmişten günümüze dostane bir ilişkiye sahiptir. Bu ilişki ekonomik, politik ve kültürel temellere dayanır ve bu nedenle Türkiye ile Almanya arasında geçmişten gelen karşılıklı bağımlılık vardır. Bununla beraber, Suriye krizinin meydana gelmesi ilişkilerdeki ana konulardan biri haline gelmiştir. Bu siyasi krizin, özellikle Almanya ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke üzerinde ekonomik ve kültürel açıdan çok önemli bir etkisi olmuştur. Suriyeli mülteciler Almanya ve Türkiye için sorun haline geldiğinde, gelişen ikili ilişkiler ve işbirlikleri kaçınılmaz hale gelmiştir ve birçok farklı alanda yeni bir karar alma süreci oluşturulmuştır. Böylece, ekonomik ilişkiler, Almanya'daki Türk nüfusu ve siyasi ittifak gibi karşılıklı bağımlılığı güçlendiren yapılara yenisi eklenmiştir. Bu bilgiler ışığında, bu çalışma Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri açıklayacaktır. Almanya ve Türkiye'nin zaten karşılıklı olarak bağımlı oldukları ve bu karşılıklı bağımlılığın mülteci krizinin etkisiyle arttığı savunulacaktır. Bu durum liderlerin söylemlerinde de göze çarpmaktadır. Bu noktada, iki ülke liderleri tarafından 2011-2020 yılları arasında yapılan ortak basın toplantıları ve yorumlar, söylem analizi çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
International environment has a variable and always lively structure due to the changes in the interests of states. In this variable international environment, states cooperate in their interests to keep up with the changing world order. Turkey and Germany have a friendly relationship from past to present. This relationship is based on economic, political and cultural foundations and thus it occurs interdependence between Turkey and Germany. Furthermore, the occurrence of the Syrian crisis has become one of the main issues in relations. This political crisis has a very significant impact on many countries, including Germany and Turkey in particular, in terms of economic and cultural. When Syrian refugees becomes a problem for Germany and Turkey, increased relations and collaborations became inevitable and a new decision making process was created in many different areas. Thus, a new one has been added to structures that strengthen interdependence, such as economic relations, the Turkish population in Germany, and political alliance. In light of this information, this study will be described relations between Turkey and Germany. It will be argued that Germany and Turkey are already mutually dependent and this interdependence has increased with the effect of the refugee crisis. This situation is also noticeable in the discourses of the leaders. At this point, joint press conferences and comments made by the leaders of the two countries between 2011 and 2020 will be examined within the framework of discourse analysis.