Bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarının sosyal hizmet perspektifinden değerlendirilmesi: Kütahya ili örneği
Research on the perspective evaulation of social work with patients who are diagnosed bipolar disorder and schizophrenia: Sample of Kütahya
  1. Tez No: 647311
  2. Yazar: FİGEN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma psikiyatri ve sosyal hizmet ilişkisi bağlamında, bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarının ihtiyaç duydukları sosyal hizmet uygulamalarını ortaya koymak, onların sosyal hizmet bakış açısıyla değerlendirilmesini sağlamak amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Sağlık ve hastalık olgusu insanlık tarihi kadar eskidir. Sağlığın fiziksel ve ruhsal tam bir iyi oluş hali olduğunu düşünürsek, psikiyatrik hastalıkları olan bireyler sağlıklı bireyler olgusunda değerlendirilemeyecektir. Psikiyatrik olarak bakıldığında da ağır ruhsal bozukluk olarak kabul edilen hastalıkların başında bipolar bozukluk ve şizofreni hastalığı gelmektedir. Bu bahsedilen hastalıklar, çeşitli disiplinlerce kendi bakış açıları doğrultusunda açıklanmıştır. Bipolar bozukluk ve şizofreni hastalığı açıklanırken bu hastalıktan muzdarip olan müracaatçılara da değinmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla bipolar bozukluk ve şizofreni hastalığı olan bireylerin yaşadığı sorunları, ihtiyaç duyduğu sosyal hizmet müdahalelerini ortaya koymak bu araştırmanın temel hedeflerindendir. Yapılan araştırmaya katılan gönüllü bireylerin tamamı, bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarından oluşmaktadır. Araştırma evreni, Türkiye genelindeki bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarıdır. Çalışma evreni ise; araştırmaya katılmayı kabul eden, Kütahya ilinde bulunan bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarından oluşur. Araştırma, Kütahya ilinde bipolar bozukluk ve şizofeni hastalığı bulunan 25 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmaya 8 kadın, 17 erkek gönüllü katılmıştır. Araştırma yapılırken nitel araştırma modeli izlenmiştir. Araştırmada sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Veriler nitel araştırma çözümleme tekniği ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda bipolar bozukluk ve şizofreni hastalığının; ailenin işlevleri, bireyin işlevleri, problem çözme ve baş etme becerisi, iletişim gibi boyutları olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bunun yanı sıra yapılan araştırma; bipolar bozukluk ve şizofeni hastalarının ihtiyaç duydukları sosyal hizmet müdahale programlarını da ortaya koymaktadır. Ayrıca araştırmada bipolar bozukluk ve şizofreni hastalıklarının sosyal hizmet bakış açısıyla değerlendirilmesine yönelik önerilere de yer verilmektedir. Dolayısıyla yapılan bu çalışma sonucunda sosyal hizmet alanı için önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a study carried out in order to reveal the social work practices that bipolar disorder and schizophrenia patients need in the context of the relationship between psychiatry and social work, and to evaluate them from a social work perspective. The phenomenon of health and illness is as old as human history. Considering that health is a physical and mental well-being, individuals with psychiatric diseases cannot be evaluated in the case of healthy individuals. When viewed psychiatrically, bipolar disorder and schizophrenia are the main diseases that are considered as severe mental disorders. These diseases are explained by various disciplines in accordance with their own perspectives. While explaining bipolar disorder and schizophrenia disease, we should also mention the beneficiaries suffering from this disease. Therefore, revealing the problems experienced by individuals with bipolar disorder and schizophrenia and the social service interventions they need are among the main goals of this research. All of the volunteer individuals participating in the study consist of bipolar disorder and schizophrenia patients. The universe of research is bipolar disorder and schizophrenia patients in Turkey. The study universe consists of bipolar disorder and schizophrenia patients located in Kütahya province who agreed to participate in the research. The study was conducted with 25 volunteer participants with bipolar disorder and schizophrenia in Kütahya. Eight women and 17 men volunteers participated in the study. Qualitative research type was used while conducting the research. In the research, sociodemographic information form was used. The data were analyzed by qualitative research analysis technique. In the findings obtained as a result of the research, it was observed that bipolar disorder and schizophrenia affects the dimensions of family functions, individual functions, problem solving, coping skills, communication, and general functions negatively. In addition, it reveals the social service intervention programs that bipolar disorder and schizophrenia patients need. Suggestions for the evaluation of bipolar disorder and schizophrenia diseases from a social work perspective are also included. Therefore, as a result of the study, important findings were obtained for the field of social work.