Türk sosyal güvenlik sistemi'nde ölüm sigortası uygulaması üzerine nitel bir araştırma: Çorum ili örneği
A qualitative research on the death insurance application in Turkish social security system: Case of Çorum city
  1. Tez No: 647310
  2. Yazar: YASEMİN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal Güvenlik, toplumu oluşturan herkesi, bütün hayatı boyunca ilgilendiren ve bireyleri gelecekte karşılaşabileceği risk ve belirsizliklere karşı güvence altına alan bir sosyal politika aracıdır. 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal güvenlik Kanununda uzun vadeli sigorta hükümleri kapsamında son olarak düzenlenen sosyal sigorta riski ise ölüm sigortasıdır. Ölüm olayı geçimini sigortalı aracılığıyla sağlananlar açısından güvence altına alınması gereken bir risktir. Ölüm sigortası, sosyal güvenlikte koruma birimi olarak aileyi esas alan uzun vadeli bir sigorta koludur. Çünkü aileyi geçindiren kişilerden biri ya da biri-lerinin ölümü geride kalanlar açısından korunması gereken sosyal risktir. Geride kalanların korunması toplumlarda hep var olmuştur. Eski çağlarda Mısır, Yunanistan gibi ülkelerde kabile ve aile içi dayanışma sosyal güvenliğin gereği alarak görülmüştür. Budizm ve Muse-vilik gibi eski dinlerde yetimlere yardım edilmesi emredilmiştir. Bugün Türkiye'de ve refah devletlerinde geride kalanlar sosyal güvenlik hukuku kapsamında korunmaktadır. Bu araştırmada, Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda Ölüm Sigortası Uygulamaları de-rinlemesine incelenerek, ölüm sigortasından faydalananların ve ölüm sigortası ile ilgili uz-manların görüşleri analiz edilmektir. Birinci bölümde, ölüm sigortası ile ilgili kavramlar ta-nımlaması ve ölüm sigortasının dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde refah devletleri tanımlanarak, sınıflandırmalarına değinilmiştir ve her bir sınıflandırmada ön plana çıkan ülkelerin geride kalanları ile ilgili yasaları araştırılmıştır.. Kartopu örnekleme yöntemi ile gönüllülük esasına bağlı kalınarak ölüm sigortasından fay-dalanan 10 kişi ve ölüm sigortası uzmanı olan 5 kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Mülakat kı-lavuzu yaklaşımı ile toplanan veriler içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ölüm sigortası kanunu ile uygulanan ve uygulayanla tam bir değerlendirme ya-pılmıştır. Covid-19 sürecinde ölüm sigortasından faydalanan ve uygulayan ile ilgili bilgiler alınıp, derinlemesine analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social security is a social policy tool that concerns everyone who constitutes the society throughout their life and ensures individuals against the risks and uncertainties they may face in the future. The last social insurance risk regulated within the scope of long-term insurance provisions in the Social Security Law No:5510, which entered into force in 2008, is death insurance. Death event is a risk that should be secured in term of those who earn their living through the insured. Death insurance is a long-term insurance branch based on the family as a protection unit in social security. Because the death of one or one of the people who support the family is a social risk that should be protected for those who sur-vive. Protection of what is left has always existed in societies. In ancient times, in coun-tries such as Egypt and Greece, tribal and family solidarity was seen as a requirement of social security. In ancient religions such as Buddhism and Museveni, orphans were ordered to be helped. Today, survivor in Turkey and Welfare States are protected under social secu-rity law. In this research, the opinions of those benefiting from death insurance and of the experts on death insurance are analyzed in detail by examining the Death Insurance Practices in Turkish Social security Law. In the first part, define concepts related dealt insurance and dealth insurance historical development of the world and Turkey were examined. In the second part, welfare states are defined and classifications are mentioned and the laws of the countries that come to the fore in each classification are investigated. With the snowball sampling method, interviews were made with 10 people who benefit from death insurance on a voluntary basis and 5 people who are death insurance experts on a voluntary basis. The data collected with the interview guide approach was evaluated by content analysis. As a result of the research, a full assessment was made with the survivors insurance law applied and implemented. In Covid-19 process, information about the beneficiary and the user of death insurance was obtained and analyzed in depth.