Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Rusya Federasyonu Anayasasında Cumhurbaşkanlarının yetki ve statüsü
Authority and status of Presidents under the Constitution of the Republic of Turkey and the Constitution of the Russian Federation
  1. Tez No: 647328
  2. Yazar: MARYAM PANA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. SİNAN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez çalışmasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile Rusya Federasyonu Anayasası'nda Cumhurbaşkanlarının statüleri ve yetkileri incelenmiştir. Mevcut devlet yapılarını etkileyen tarihsel durumun analizi yapılmıştır. Buna ek olarak, Rusya ve Türkiye'deki Сumhurbaşkanlığı seçim süreçleri ve Cumhurbaşkanlarının yetkilerini sona erdiren koşullar ard arda gözden geçirilmiştir. Bu çalışma, Rusya Anayasası'nda, ülkenin anayasal sisteminin temelleri ile ilgili birçok önemli değişikliğe yol açacak yeni anayasa reformu hakkında güncel bilgileri içermektedir. Karşılaştırma sırasında, 2017 yılında Türkiye'de yapılan anayasal reformuna dair gerekli açıklamalar da yapıldı. Söz konusu reform ile ülkedeki hükümet sistemi değişmiş oldu. Bu çalışma sırasında hükümet sistemleri ve faaliyetleri hakkında çok ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Сumhurbaşkanlığı sistemlerinin tarihsel değişimleri detaylı olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, iki ülke yönetim sistemlerinin tarihsel ve modern döneme dair benzer ve ayrımsal yönlerinin karşılaştırılmasına imkan sağlaması bakımından önemlidir. Anahtar kelimeler; Cumhurbaşkanlık, hükümet sistemleri, Rusya Federasyonu Anayasası, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, seçim
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Constitution of Turkey and the status and powers of the presidents of the Russian Federation are examined. An analysis of the historical situation affecting the current state structure was done. In addition, the presidential election process in Russia and Turkey and the circumstances under which the president could lose his authority were repeatedly reviewed. This work contains the most relevant information about the upcoming constitutional reform in the Russian Constitution, which will lead to many important changes to the foundations of the country's constitutional system. For comparison, a 2017 constitutional reform declaration was made in Turkey. The reform was the reason for the change of the system of government in the country. Very detailed information about government systems and activities is provided. The historical change of presidential systems is discussed in detail. This study is important in terms of enabling the comparison of similar and differential aspects of the two countries' management systems regarding the historical and modern period. Keywords; President, systems of government, Constitution of the Russian Federation, Constitution of the Republic of Turkey, election