Çocuk edebiyatında değer eğitimi: Ümit Kaftancıoğlu örneği
Education of value in children's literature: Ümit Kaftancıoğlu example
  1. Tez No: 647329
  2. Yazar: BESTE KALFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ümit Kaftancıoğlu'nun çocuk kitaplarında ele aldığı değerleri tespit etmektir. Bu araştırmada şu sorulara cevap aranmıştır: Ümit Kaftancıoğlu çocuk kitapları hangi değerleri ele aldı ve bu değerleri metinlerinde nasıl aktardı? Ümit Kaftancıoğlu tarafından kaleme alınan on çocuk kitabından beşi roman, dördü masal, biri ise destandır. Bu kitaplardaki değerler Schwartz'ın Değer Sınıflandırma Ölçeği'ne göre belirlenmiştir. Bu ölçek on ana değerden oluşmaktadır: Güç, başarı, hazcılık, uyarım, öz-yönelim, evrensellik, iyilikseverlik, geleneksellik, uyma, güvenlik. Araştırma sonucunda Ümit Kaftancıoğlu'nun on çocuk kitabında Schwartz'ın en çok iyilikseverlik değerine ait alt değerlere rastlanmıştır. En çok rastlanan alt değer ise yardımlaşmadır. Bu kitaplarda en az rastlanan değer ise gelenekselliktir. Elde edilen bulgulara göre Ümit Kaftancıoğlu'nun çocuk kitaplarının değerler eğitimi bağlamında okullara kaynaklık edebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the values that Ümit Kaftancıoğlu handled in children's books. In this study, the following questions has been answered: What values did Ümit Kaftancıoğlu take for children's books and how did he incorporate these values into his texts? Five of the ten children's books written by Ümit Kaftancıoğlu are novels, four of them are fairy tales and the other one is a saga. The values in these books are determined according to the Schwartz's Value Classification Scale. This scale consists of ten main values: Power, achievement, hedonism, stimulation, self-direction, universalism, benevolence, tradition, conformity, security. At the end of the research, the sub value of benevolence from the values of Schwartz's were found mostly in the ten children's books of Ümit Kaftancıoğlu. The most common sub value is cooperation. The less common value in these books is tradition. According to the findings, it has been concluded that Ümit Kaftancıoğlu can be taught in schools as a resource in the context of values education of children's books.